Nowe urządzenie do pomiaru cukru bez konieczności nakłuwania palca już wkrótce może zastąpić dotychczas powszechnie stosowane tradycyjne glukometry.

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, a liczba chorych z roku na rok nieustannie wzrasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 420 mln ludzi na świecie choruje na cukrzycę , a do roku 2040 ich liczba może przekroczyć 600 mln. W Polsce problem ten dotyczy ponad 3 mln osób.

Naukowcy z całego świata niestrudzenie poszukują nie tylko nowych leków przeciwcukrzycowych, ale również rozwiązań mających na celu poprawę komfortu i standardu życia pacjentów z cukrzycą. W gdańskim Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk naukowcy pracują nad stworzeniem innowacyjnego biokompatybilnego czujnika do oznaczania poziomu glukozy.

Celem projektu jest stworzenie w pełni biokompatybilnego prototypu elementu czynnego sensora elektrochemicznego do bezinwazyjnego pomiaru stężenia glukozy w płynach ustrojowych innych niż krew. Do badania mogą być wykorzystane takie płyny jak: pot, płyn podtkankowy, a nawet ślina. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci będą mogli wykonywać pomiary poziomu glukozy bez konieczności nakłuwania palca.- mówi kierownik projektu dr Katarzyna Grochowska.

Podstawowym elementem składowym prototypu jest strukturyzowana folia tytanowa pokryta warstwą lub nanocząstkami złota. Przygotowane w ten sposób podłoże będzie modyfikowane enzymem oddziaływującym specyficznie z cząsteczkami glukozy. Zaletą otrzymanego materiału jest jego elastyczność oraz stabilność chemiczna i elektrochemiczna, metoda jego wytwarzania jest wysoce powtarzalna. Czujnik charakteryzuje niski próg detekcji, wysoka czułość i selektywność względem glukozy.

Proponowane przez nasz Zespół rozwiązanie w postaci elementu czynnego sensora na bazie elastycznej strukturyzowanej warstwy tytanowej modyfikowanej złotem i enzymem stanowi innowację na skalę światową. Wykorzystujemy biokompatybilne materiały, a ponadto stosowane metody są łatwo skalowane z poziomu laboratoryjnego do produkcji przemysłowej- podsumowuje dr Grochowska.

Projekt pt.: „Innowacyjny biokompatybilny czujnik do bezinwazyjnego oznaczania poziomu glukozy” (LIDER/2/0003/L-8/16/NCBR/2017) jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER.

Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj