Pod hasłem „Nauka scala” rozpoczął się w poniedziałek w Białymstoku XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Inaugurację festiwalu zdominowała tematyka lasu, głównie badań nad grzybami z Puszczy Białowieskiej, które, zdaniem naukowców, mogą być pomocne w leczeniu raka.

Około 600 festiwalowych imprez (prezentacji, wykładów, warsztatów) zaplanowano nie tylko w Białymstoku, ale też w uczelniach w innych miasta w regionie, m.in. w Łomży i Suwałkach. W organizację festiwalu włączyło się kilkanaście różnych placówek, oprócz uczelni także samorządy czy instytucje kultury. Impreza potrwa do 9 czerwca.

Koordynatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Politechnika Białostocka (PB).

W poniedziałkowej inauguracji wzięli udział: rektor PB prof. Lech Dzienis, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcin Moniuszko, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

„Platon mawiał: +Wiedza nabyta pod przymusem nie trzyma się głowy+. My przez najbliższych pięć dni będziemy przekonywać, że nauka może być fascynująca, pociągająca, zabawna, wciągająca, niezwykła, potrzebna, niezbędna” – powiedziała PAP rzeczniczka Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.

„Ten festiwal jest o tyle fantastycznym wydarzeniem, bo pozwala w całościowy sposób spojrzeć na szereg różnych aspektów. Po raz kolejny pokazujemy, jaki potencjał intelektualny tkwi właśnie na Podlasiu, nie tylko w Białymstoku” – mówił podczas inauguracji prorektor ds. nauki UMB prof. Moniuszko. Zachęcał m.in. do udziału w warsztatach z szycia chirurgicznego czy warsztatach stomatologicznych, oraz do odwiedzenia Centrum Symulacji Medycznych UMB.

Podczas inauguracji swoje trwające badania na temat grzybów z Puszczy Białowieskiej prezentowali naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. „Zaczynamy wykładem zatytułowanym przewrotnie +Nauka w lesie+. Ale ta nauka z lasu wynosi niezwykłe odkrycia, które pomóc mogą człowiekowi np. w walce z chorobą cywilizacyjną, jaką jest nowotwór” – poinformowała Sawicka.

Hasło tegorocznej imprezy brzmi: „Nauka scala”. Jak tłumaczyli wcześniej organizatorzy, chodzi o symboliczne „scalenie” uczestników i odbiorców nauki, by im ją przybliżyć. „W ten sposób chcemy podkreślić siłę tego regionu, która jest nie tylko w parkach narodowych, +zielonych płucach Polski+, ale i w młodych zdolnych ludziach, innowacyjnych firmach czerpiących z nowych technologii oraz rozwijających się i otwartych uczelniach” – podkreśliła rzeczniczka PB, nawiązując do festiwalowego hasła.

Festiwal zakończy się 9 czerwca Rodzinnym Piknikiem Naukowym na stadionie miejskim w Białymstoku. Piknik organizowany jest po raz pierwszy. W poprzednich edycjach festiwal kończył się tzw. Dniem Akademickim z najciekawszymi prezentacjami dla mieszkańców.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki wsparły finansowo: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego(z grantu na upowszechnianie nauki), samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agt/

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj