Czynności serca u dzieci po przejściu COVID-19

0
261

W ciągu trzech miesięcy powróciła do normy czynność serca u dzieci, które przebyły wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19 (MIS-C) – informuje „Journal of the American Heart Association“.

MIS-C to nowa choroba, zidentyfikowana podczas pandemii COVID-19. Występuje u dzieci około czterech do sześciu tygodni po ekspozycji na COVID-19. Pod względem objawów częściowo przypomina zespół Kawasaki (występujące zwłaszcza u dzieci zapalenie naczyń krwionośnych). Jednak MIS-C wiąże się z głębszym stanem zapalnym w różnych częściach ciała, w tym sercu, płucach, nerkach i przewodzie pokarmowym. Około 80-85 proc. przypadków MIS-C w Stanach Zjednoczonych i Europie dotyczyło lewej komory serca.

„Obecnie istnieją ograniczone dane na temat tego, jak często i jak długo powinniśmy monitorować czynność serca w stanie rekonwalescencji MIS-C po opuszczeniu szpitala przez dziecko” – powiedział starszy autor badania Anirban Banerjee, profesor pediatrii klinicznej. w University of Pennsylvania Perelman School of Medicine oraz kardiolog prowadzący w Cardiac Center w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Więcej informacji w linku poniżej;

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C91034%2Cserca-dzieci-szybko-wracaja-do-normy-po-covid-19.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj