Komunikacja Autobusowa Sp. z o. o. realizuje projekt zakupu 6 ekologicznych autobusów. O założeniach projektu rozmawiamy z Panią Elżbietą Bogdanowicz – Prezes Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Świnoujściu.

Jaki jest zakres projektu w ujęciu rzeczowym?

W oparciu o inwestycje w infrastrukturę Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu realizuje wniosek o dofinansowanie zakupu 6 ekologicznych autobusów w ramach realizacji założeń unijnych o niskoemisyjności transportu zbiorowego i publicznego działania 6.1. Spółka oczekuje z dniem 30 marca 2018r. dostawy trzech autobusów z napędem spalinowym o normach emisyjnych EURO 6 oraz z dniem 30 czerwca 2018r. kolejnych 3 autobusów spalinowo – elektrycznych.

Skąd potrzeba realizacji takiej inwestycji – chodzi o jakość powietrza i wymogi stawiane przez Unię Europejską?

Chodzi o jedno i drugie, jak również o oczekiwania mieszkańców w kwestii ochrony środowiska i jakości powietrza którym oddychają. Ponadto jesteśmy kurortem uzdrowiskowym, a więc strategia miasta jest stworzona w taki sposób, aby dbać o środowisko. Nie są to jedyne działania proekologiczne w naszej miejscowości. Staramy się dbać o te aspekty nie tylko w ramach komunikacji zbiorowej ale również poprzez wprowadzanie takich rozwiązań jak rowery miejskie czy budowanie ścieżek rowerowych.

Na jakim etapie jest realizacja całego przedsięwzięcia?

Umowa z Ministerstwem Rozwoju o dofinansowanie została podpisaną 30 października 2017 roku. Jeszcze przed jej podpisaniem przeprowadzono przetarg na dostawcę. Została złożona adekwatna oferta przez firmę Bus & Coach S. A. zaspokajająca wszystkie najważniejsze potrzeby tego projektu.

Czy planują Państwo dalsze inwestycje w kierunku rozwoju publicznego transportu zbiorowego w Świnoujściu?

Jest w mieście trend związany z rozwojem transportu publicznego. Planujemy wspólnie z gminą nowy model ruchu. Uwzględniamy w nim między innymi użytkowanie osobowych samochodów elektrycznych i rozwój publicznego transportu zbiorowego poprzez stworzenie nowych linii autobusowych. Miasto leży na dwóch wyspach: Uznam i Wolin, które są obsługiwane przez komunikację autobusową. W związku z tym musimy skomunikować prawo i lewobrzeże Świnoujścia. Czeka nas też w przyszłości budowa tunelu i wykorzystanie tego aspektu w rozwiązaniach komunikacyjnych. Planujemy w związku z tym dalsze korzystanie z możliwości finansowania podobnych projektów na wymianę floty autobusowej na te bardziej ekologiczne. Mam nadzieję, że te sześć nowych pojazdów pozwoli nam jeszcze lepiej przeprowadzić dalsze inwestycje.

Jak dodaje Pani Prezes, obecnie na etapie realizacji gminnej jest również węzeł kolejowo-promowo-autobusowy zlokalizowany na wyspie Wolin w pobliżu przeprawy promowej. Inwestycja ma być ukończona do roku 2020.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj