Digital Brain – cyfryzacja na miarę XXI wieku

0
878
prof. dr hab. n. med. Teresa Wierzba-Bobrowicz oraz dr n. med. Tomasz Stępień
prof. dr hab. n. med. Teresa Wierzba-Bobrowicz oraz dr n. med. Tomasz Stępień

Dzięki nowej platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.

Neuronauka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki. W zasobach Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie znajduje się unikalna kolekcja mózgów, która dzięki stworzeniu cyfrowej bazy archiwalnego materiału IPiN będzie dostępna dla jeszcze szerszego grona odbiorców. Na temat projektu „Digital Brain” rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Teresą Wierzba-Bobrowicz oraz dr n. med. Tomaszem Stępniem.

Czym jest Digital Brain?

Platforma Digital Brain (www.digitalbrain.ipin.edu.pl) jest doskonałym narzędziem stworzonym z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat patomechanizmów chorób mózgu oraz opracowywaniu skutecznych strategii terapeutycznych. Dzięki platformie, naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.

Do kogo dedykowany jest projekt?

Adresatami projektu są lekarze, naukowcy, jak i wszyscy zainteresowani neuronauką. Platforma Digital Brain jest jednocześnie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami z zachowaniem norm WCAG.

Na jakim obecnie etapie realizacji jest projekt?

Realizacja projektu przebiega pomyślnie. Jesteśmy w trakcie digitalizacji i opisywania zebranego materiału. Spodziewamy się zainicjowania współpracy z ośrodkami naukowymi na całym świecie. Otrzymujemy wiele zapytań od naukowców zainteresowanych współpracą – bez wątpienia platforma Digital Brain otwiera nowe możliwości badawcze dla naukowców w skali globalnej.

Projekt „Digital Brain – cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie” (POPC.02.03.01-00.0042/18-00) jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa; realizowany jest przy współpracy z CPPC i MC.

www.digitalbrain.ipin.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Teresa Wierzba-Bobrowicz oraz dr n. med. Tomasz Stępień

Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj