Gdańscy naukowcy pracują nad przedstawieniem hodowcom i producentom żywności ekologicznego systemu hodowli i zabezpieczeń, bez użycia antybiotyków.

W momencie odkrycia antybiotyków porzucono stosowanie taniej, ekologicznej i skutecznej metody walki z bakteriami opartej na zastosowaniu bakteriofagów tj. wirusów namnażających się tylko w komórkach bakterii powodując ich rozpad. W ostatnich latach mamy do czynienia z gwałtownie narastającą antybiotykoopornością bakterii chorobotwórczych. Problem ten dotyczy leczenia zarówno ludzi jak i zwierząt. Źródła istniejącej sytuacji w dużej mierze upatruje się w stosowaniu na szeroką skalę antybiotyków w hodowli zwierząt. Bardzo małe dawki leków były dodawane do pasz celem stymulowania ich wzrostu,  spowodowało to powstanie form bakterii opornych.

W hodowlach stworzyliśmy ogromną pulę bakterii opornych na antybiotyki, które ze zwierząt hodowlanych rozprzestrzeniły się na ludzi.- mówi kierownik projektu prof. PAN dr hab. Alicja Węgrzyn.

Koniecznością staje się poszukiwanie nowych źródeł i środków antybakteryjnych. Obecnie cały świat naukowy z nadzieją zwrócił się w stronę terapii bakteriofagami. Fagoterapia jest naturalną metodą leczenia zakażeń bakteryjnych, bezpieczną zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.  

Fagi nie działają tak jak antybiotyki. Nie mają bardzo szerokiego spektrum działania i nie niszczą kilku bakterii. Działają na jeden gatunek bakterii, a najczęściej na konkretny szczep bakterii. W związku z tym nasza praca polega na wyizolowaniu, przygotowaniu, sprawdzeniu pod względem molekularnym i oczyszczeniu fagów. Terapia fagami jest metodą pracowitą, jednakże podpowiada ją sama natura i trzeba umiejętnie z niej korzystać. – podsumowuje prof. Alicja Węgrzyn.

Głównym założeniem projektu było wyizolowanie dużej ilości fagów ze środowiska, które będą atakowały najczęściej spotykane serowary Salmonella. Obecnie naukowcy pracują nad wyprodukowaniem preparatu już nie na skalę laboratoryjną, a na skalę przemysłową.

Projekt pt. „Biologiczne badania efektywności i bezpieczeństwa terapii fagowej na modelu zakażeń kurcząt wywołanych szczepami Salmonella” jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS.

Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj