Politechnika Białostocka realizuje projekt pod nazwą „Wzmacnianie inteligentnych specjalizacji poprzez intensyfikację współpracy międzynarodowej” (Strengthening smart specialisation by fostering transnational cooperation – GoSmart). Jego celem jest zbudowanie trwałej sieci współpracy dla instytucji ze sfery biznesu, administracji i badań naukowych w siedmiu krajach regionu Morza Bałtyckiego.

Liderem i jedyną instytucją naukową w projekcie jest Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Krajowym partnerem gospodarczym jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Partnerami projektu są także region Vidzeme z Łotwy, miasto Valga z Estonii, Litewskie Centrum Innowacji z Wilna, Kouvola Innovation Ltd. z Finlandii, Hamburg Institute of International Economics z Niemiec oraz Business Aabenraa z Danii.

W projekcie zostaną określone inteligentne specjalizacje w układzie transnarodowym, przeprowadzone badania nad nowymi kierunkami rozwojowymi oraz opracowane modele internacjonalizacji przedsiębiorstw. Za ten etap odpowiada merytorycznie Politechnika Białostocka. Wyniki badań zostaną wdrożone do praktyki – zbudowana sieć współpracy będzie integrowała przedsiębiorców oraz instytucje badawczo-rozwojowe pomiędzy partnerskimi regionami. Za część wdrożeniową odpowiedzialni są partnerzy projektu ze strefy biznesu.

Działania zaplanowane w projekcie rozpisano na trzy lata, do końca 2020 r. Jego wartość to 1,76 mln euro, z czego 1,38 mln euro to dofinansowanie z Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. Projekt ma numer #R041 GoSmart BSR.

Nasz projekt to szansa na skuteczną komercjalizację prac naukowych na potrzeby rozwoju gospodarki w skali międzynarodowej. GoSmart łączy bowiem sprawy badań naukowych z praktycznymi wynikami, kładąc nacisk na te drugie. Projekt dotyczy tego, czym zajmujemy się na WIZ PB, czyli wspieraniem rozwoju biznesu. Chodzi o zbudowanie trwałego systemu, który będzie wspierał internacjonalizację oraz innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw na obszarze państw bałtyckich. Mamy nadzieję, że jeśli ten system nam się uda, to będzie on rozszerzony na cały obszar krajów unijnych, a wypracowane dobre praktyki i sieć będzie wykorzystywana przez wszystkie pozostałe kraje. Wiele mówi się obecnie o komercjalizacji badań oraz o znaczeniu praktycznej aplikowalności wyników prac badawczych. GoSmart to wręcz modelowy przykład projektu, w którym prace naukowe są wdrażanie praktycznie i to na całkiem szeroką skalę, bo praktycznie całego obszaru Bałtyku – mówi Kierownik projektu, dr hab. Wiesław Urban, prof. PB.

1 KOMENTARZ

  1. Brzmi bardzo interesująco. Wreszcie namacalny dowód na to, że nauka może skutecznie współpracować z przemysłem i to jeszcze z różnych krajów. Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Z niecierpliwością czekam na więcej informacji o tym projekcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj