Po ekscytującej i pełnej emocji gali wręczenia nagród oraz dającym wytchnienie bankiecie czas wrócić do tego, co dla każdego z laureatów najważniejsze, a zatem do dalszych rozmów nad kolejnymi etapami rozwojowymi kraju. Podczas dyskusji poświęconej innowacyjnym technologiom kosmicznym oraz lotniczym rozmówcy starali się odpowiedzieć na tak ważne pytania, jak te o rolę prywatnego sektora w branży kosmicznej i współpracę polskich podmiotów w ramach projektów NASA i ESA. Ważną kwestią był również problem polityki bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej oraz innowacyjnych technologii lotniczych. Głos zabierali m. in. Marek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Filip Tomaszewski, prezes zarządu UAV Engineering Technologies sp. Z o. o. oraz Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Rozwój kraju to jednak nie tylko innowacje technologiczne i pionierskie odkrycia naukowe, ale również dbałość o komfort i jakość życia zarówno mieszkańców, jak też zrównoważony rozwój gospodarczy i atrakcyjność inwestycyjną terenów. O tym jak ważna jest troska o jednostki samorządu terytorialnego mówili m. in.: Romuald Antosik, burmistrz Miasta Turek, Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski , czy wójt Gminy Moszczenica – Marceli Piekarek.
Istotnym panelem okazał się także ten, poświęcony prezentacjom terenów inwestycyjnych, na którym zawiązała się oczywiście ożywiona debata na temat możliwości, które się w nich kryją. Swoje tereny prezentowali m. in. Marek Chciałowski, starosta Powiatu Garwolińskiego, burmistrz Miasta i Gminy Warta, Kazimierz Serafiński oraz Romuald Antosik, burmistrz Miasta Turek.
Jednostki samorządu terytorialnego dokładają wszelkich starań, by uatrakcyjnić zarówno własne tereny, jak też komfort i jakość życia mieszkańców, ale oczywiście oddzielną kwestią jest sama idea SmartCity. Jak budować inteligentne miasto? W jaki sposób organizować procesy inwestycyjne, by zarazem zoptymalizować koszty? To tylko niektóre z kwestii które poruszali m. in. Krzysztof Banasiak, członka zarządu Fibar Group SA, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” w Warszawie, Zbigniew Gaca-Richter oraz właściciela smart geomatic, dr Leszek Litwin.
Równie istotna i ciesząca się sporym zainteresowaniem debata poświęcona niezwykle ważnemu problemowi bezpieczeńśtwa motoryzacyjnego i transportowego skupiała się przede wszystkim na temacie polskich korytarzy transportowych, e-mobility, czyli innowacyjnej perspektywy dla motoryzacji oraz transportu multimodalnego, a głos zabrali m. in. Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorców, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, Adam Sikorski oraz sam Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Ogromnie wyczekiwana debata poświęcona Polsce jako centrum produkcji żywności w Europie skupiła się głównie na czynnikach warunkujących opłacalną produkcję rolną, oraz jakości i bezpieczeństwie żywności. Dotknięto także zagadnienia innowacyjnych technologii w przetwórstwie rolno-spożywczym. Żywiołową dyskusję prowadzili m. in. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Dr hab. Inż. Tadeusz Trziszka, dr hab. inż Alicja Kucharska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu czy dr Piotr Pszczółkowski z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Tymczasem w sali konferencyjnej na poziomie 0 zawiązała się debata dotycząca innowacyjnych technologii przemysłowych, mających zrewolucjonizować przemysł. Sama automatyzacja i robotyka procesów nie wyczerpuje szereg problemów, które należy wziąć pod uwagę chcąc przyczynić się do rozwoju inteligentnych technologii przemysłowych. Innowacyjne systemy hydrauliczne, inwestowanie w innowacyjne rozwiązania, ale nade wszystko bezpieczeństwo procesów przemysłowych to kwestie, które powinny być dla nas priorytetem, co zgodnie akcentowali m. in. Prezes zarządu Hellfeier sp. Z o. o., Marek Haliński, dyrektor ds. Badań i rozwoju PONAR Wadowice SA, pan dr inż. Piotr Rosiński i przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, pan Jerzy Meysztowicz.
Ostatnim i niezwykle istotnym panelem dyskusyjnym był ten poświęcony nowemu i zobowiązującemu problemowi wyzwań etycznych w perspektywie rozwoju sztucznej inteligencji. Rozważania na temat etyki robotów, zagrożeń płynących dla człowieka z rozwoju sztucznej inteligencji, ale także nadziei związanych z możliwością nowej rewolucji przemysłowej to ważkie kwestie, które przybliżyli gościom przede wszystkim prof. Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Kuzior, prezes zarządu Śląskiego Centrum Etyki i Zrównoważonego Rozwoju, prof. Dr hab. Andrzej Kiepas z Politechniki Śląskiej, oraz prof. Dr hab. Zdzisława Piątek, emerytowana prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.