Lider hydrauliki siłowej w naszym kraju robi kolejny krok naprzód. Dzięki ukończonej inwestycji budowy centrum badawczo-rozwojowego PONAR Wadowice SA ma zamiar ugruntować swoją przewagę i wejść w erę Przemysłu 4.0.

Wadowicka spółka jest czołowym producentem elementów i systemów hydrauliki siłowej w naszym kraju. Produkty wytwarzane w Wadowicach, Łaziskach Górnych i Lubaniu znajdują zastosowanie w rolnictwie, górnictwie, przemyśle lotniczym i wojskowym, a także metalurgii, hutnictwie oraz w maszynach budowlanych. PONAR jest bardzo aktywny również na rynkach zagranicznych.

Spółka nie spoczywa na laurach. Właśnie zakończyła budowę centrum badawczo-rozwojowego w Łaziskach Górnych (woj. śląskie). – W 2015 roku Zarząd Grupy PONAR podjął inicjatywę polegającą na centralizacji wszystkich działów B+R funkcjonujących w ramach Grupy PONAR, by móc realizować spójną i efektywną strategię rozwoju firmy – mówi Piotr Rosikowski, dyrektor ds. badań i rozwoju.

Tuż przy Zakładzie w Łaziskach Górnych wyrósł nowoczesny obiekt wraz z infrastrukturą badawczą, ale w ramach projektu zmodernizowany został także istniejący dział B+R w Wadowicach. – Znacząco podnieśliśmy parametry stanowisk do testowania pomp i zaworów oraz stworzyliśmy komorę niskich temperatur i stanowisko do symulacji drgań. Wszystko po to, żeby nasze produkty były odporne na wszelkie niekorzystne warunki – mówi wiceprezes spółki Michał Błach.

Z nowoczesnej aparatury centrum B+R korzyści będzie mieć nie tylko PONAR. – Oprócz tego, że wyniki naszych badań przyczynią się do rozwoju naszej spółki, dzięki nowoczesnej aparaturze, możemy w warunkach laboratoryjnych z dużą dokładnością odwzorowywać pracę systemów hydraulicznych naszych klientów. Dzięki temu nasz klient doskonale wie jak jego układy sprawdzą się podczas pracy np. w trudnych warunkach górniczych – mówi dyrektor Rosikowski.

– Co ważniejsze, nie stwarzamy innowacji po to, by leżały na półkach czy były tylko prezentowane na targach. Zdecydowaną większość projektów rozwojowych realizujemy w ścisłej współpracy z docelowymi klientami, dostosowując się do ich potrzeb – mówi wiceprezes Błach.

Kolejnym krokiem dla PONAR-u będzie wejście w erę Przemysłu 4.0. – Rozpoczęliśmy współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W przyszłym roku powinniśmy poznać pierwsze efekty prac nad elementami i systemami hydrauliki siłowej podłączonymi do tzw. Internetu Rzeczy (IoT) – zapowiada dyrektor ds. badań i rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj