Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie, we współpracy z partnerami z Włoch i Portugalii, skonstruowali innowacyjny mikroprzepływowy optoelektroniczny czujnik chemiczny do selektywnego oznaczania śladowych ilości zanieczyszczeń w wodzie. Czujnik ten umożliwi szybkie i czułe wykrywanie pikomolowych zawartości leków i herbicydów w wodzie w czasie rzeczywistym.

Zanieczyszczenia wód to jeden z najpoważniejszych problemów ekologicznych świata. Obok degradacji lasów, smogu i efektu cieplarnianego stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Są to, m.in. ślady metali ciężkich, paliw, odpadów radioaktywnych, leków, antybiotyków, hormonów oraz herbicydów i pestycydów.

Dlatego budowa szybkich, czułych czujników to wyzwanie dla nauk z pogranicza chemii, ekologii, biotechnologii i inżynierii materiałowej. Zagadnienie to wpisuje się także w dyrektywy Unii Europejskiej określające normy stężeń toksyn w wodach powierzchniowych na poziomie pikomolowym.

Czujniki optoelektryczne rozpoznają anality za pomocą receptorów enzymatycznych, komórkowych lub syntetycznych, osadzonych na elektrodach lub szkle. W detekcji analitu wykorzystują one zmianę rezonansu tzw. „galerii szeptów” (WGM). Zbudowany z mikrorezonatorów i światłowodów układ WGM umożliwia selektywne wykrywanie oddziaływań receptor-analit na poziome pojedynczych cząsteczek.

Naukowcy z IChF PAN, z partnerami z Europejskiego Konsorcjum „Safe Water”, skonstruowali mikroprzepływowy czujnik polimerowy w układzie WGM, zdolny do rozpoznawania m.in. glifosatu – jednego z najpopularniejszych herbicydów. Osiągniecie to umożliwi czułe oznaczanie glifosatu w wodzie, co może być przełomem w ochronie środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj