West Technology & Trading Polska wprowadzi na rynek nowatorską metodę wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej lub chłodu z jednoczesną całkowitą utylizacją odpadów.

Badania przemysłowe oraz prace rozwojowe wykonywane przez opolskie przedsiębiorstwo skupiają się głównie na bezodpadowej utylizacji odpadów. W założeniu opracowywana technologia pozwoli na tworzenie surowców z osadów ściekowych, odpadów komunalnych i przemysłowych, które potencjalnie nie mają dalszego zastosowania.

Wszystkie odpady stanowią wielki kłopot. Utylizacja polega tylko na zamianie jednego odpadu w drugi – wyjaśnia Adam Zadorożny, prezes West Technology & Trading Polska Sp. z o. o.

Na pierwszy ogień poszły osady ściekowe.

Proces polega na zgazowaniu plazmowym poprzedzonym przygotowaniem osadu, aby oddzielić wodę od ciała stałego poprzez osuszenie i toryfikację wykorzystując przy tym energię powstałą w trakcie procesu.

W wyniku zgazowania powstanie strumień gazowy (poddawany procesowi oczyszczania i odzyskiwaniu ciepła- przyp. red.), a także ciało stałe – witryfikat (bazalt) – jako materiały budowlane.

Strumień gazowy wesprze budowę systemu produkcji surowca (czystego wodoru), umożliwiającego powstanie stacji tankowania dla samochodów wodorowych.

Oparcie wytwarzania wodoru na odpadach daje możliwość jego produkcji rozproszonej terenowo.

W dalszym etapie rozwoju planowana jest produkcja materiałów budowlanych wytwarzanych do tej pory z bazaltu, m.in. materiałów izolacyjnych.

Projekt współrealizowany jest z trzema wydziałami Politechniki Wrocławskiej: z Wydziałem Chemicznym w zakresie przygotowania, oczyszczania wody i technologii membranowych, z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym w zakresie osuszania, toryfikacji i zgazowania, a także z Wydziałem Mechanicznym w zakresie wykorzystania wysokotemperaturowych ogniw wodorowych i alternatywnie silnika gazowego do wytwarzania energii, ciepła lub chłodu.

Aktualnie przygotowujemy założenia oraz projektujemy instalację. Planujemy jesienią 2018 roku rozpocząć montaż mobilnej instalacji zabudowanej w kontenerach – zdradza prezes.

Przygotowania do optymalnej sprawności technologii przetwarzania surowców odpadowych będzie wymagało wiele czasu i wysiłku przez opolskie przedsiębiorstwo. Pierwsze wyniki innowacyjnej instalacji pojawią się z końcem tego roku.

Adrian Morel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj