Innowacje naukowe Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk sięgają gwiazd. Dosłownie i w przenośni.

40 lat działalności, ponad 70 instrumentów naukowych w przestrzeni kosmicznej. Takim dorobkiem może pochwalić się Centrum Badań Kosmicznych PAN – jedyny w Polsce instytut, którego cała działalność merytoryczna skupia się na prowadzeniu badań przestrzeni wokółziemskiej, ciał Układu Słonecznego i samej Ziemi, przy wykorzystaniu technologii kosmicznych i technik satelitarnych.

Transfer wiedzy do gospodarki

HerschelNaukowcy CBK PAN projektują eksperymenty kosmiczne i wykorzystywane w tych eksperymentach urządzenia. Dzięki nim możemy zrozumieć procesy, które ukształtowały współczesny układ słoneczny oraz wszechświat. Zajmujemy się analizą zdjęć satelitarnych, obserwujemy satelity na orbicie, współpracujemy z systemem Galileo, monitorujemy aktywność słoneczną, ale przede wszystkim prowadzimy satelitarne eksperymenty naukowe i budujemy, przeznaczone dla nich, instrumenty – mówi dr inż. Piotr Orleański, dyrektor ds. rozwoju technologii Centrum Badań Kosmicznych PAN. – Przy budowie urządzeń kosmicznych stosujemy najnowsze technologie, podstawą naszej pracy jest ścisłe przestrzeganie rygorystycznych procedur niezawodnościowych. Mamy ogromne doświadczenie konstrukcyjne, dobrą znajomość reguł rządzących w sektorze kosmicznym i wiele nowych, własnych opracowań.

Dzięki kooperacji nauki z biznesem firmy uczestniczące w projektach satelitarnych związanych z nawigacją, komunikacją czy obserwacjami Ziemi będą mogły korzystać ze zdobytej wiedzy i wejść na rynek z produktami dla przemysłu kosmicznego. – Naszym celem jest przekazanie wiedzy firmie tak, aby mogła ją wykorzystać w opracowaniu komercyjnych produktów – reasumuje dr inż. Piotr Orleański – realizujemy wspólne projekty, udzielamy licencji, uczestniczymy w powstawaniu nowych przedsiębiorstw, ale także szkolimy nowa kadrę inżynierów. To ostatnie jest szczególnie istotne – bez specjalizacji „inżynieria kosmiczna” nie mamy szans na budowę sektora kosmicznego w Polsce.

Międzynarodowa współpraca

CBK PAN współpracuje praktycznie z całym światem. Uczestniczyło lub uczestniczy w większości istotnych misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej: lądowaniu na komecie w misji Rosetta, obserwacjach Marsa w misjach Mars Express i ExoMars, zaawansowanych misjach astrofizycznych Integral i Herschel, obserwacjach Merkurego czy Słońca w misjach BeppiColombo i Solar Orbiter. Najbliższa przyszłość to dwa eksperymenty we flagowej misji ESA Juice do księżycy Jowisza oraz duża misja technologiczna – Proba 3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj