Warszawska Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania stawia na kształcenie praktyczne. O nowych kierunkach kształcenia z rektorem uczelni, doc. Dr Moniką Madej rozmawia Joanna Gulewicz.

Joanna Gulewicz: WSEiZ to jeden z wiodących ośrodków akademickich w kraju. Jak udaje się odpowiadać na potrzeby rynku?

Monika Madej: W związku ze zmianami w ustawodawstwie o szkolnictwie wyższym w WSEiZ przygotowujemy modyfikacje w programach kształcenia dostosowane do nowego praktycznego profilu kształcenia, który proponujemy studentom na kierunkach: Architektura Krajobrazu, Architektura Wnętrz, Budownictwo, Wzornictwo, Ochrona Środowiska, Mechanika i Budowa Maszyn, Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Zdrowie Publiczne. W tworzeniu programów pomagają nam członkowie Rad Pracodawców – przedstawiciele sfery biznesu, instytucji i organizacji społecznych oraz administracji publicznej. We współpracy z pracodawcami nieustannie monitorujemy zmieniające się wymogi rynku pracy, dzięki czemu szybko reagujemy na zachodzące zmiany.

J.G.: Uczelnia realizuje kilka projektów współfinansowanych ze środków unijnych – który z nich jest najistotniejszy?

M.M.: Niezwykle istotny był dla nas „Program Rozwoju WSEiZ”, dzięki któremu studenci m.in. skorzystali z dodatkowych zajęć projektowych czy płatnych praktyk i staży. Program pozwolił nam także wyposażyć sale dydaktyczne w nowoczesny sprzęt. Obecnie wdrażamy kolejny projekt – „E-usługi w WSEiZ”, którego przedmiotem jest realizacja e-usług, dzięki którym usprawnimy usługi świadczone drogą elektroniczną, m.in. uzyskamy interoperacyjność aplikacji i uzyskamy oszczędności w realizacji procesów administracyjnych. Ponadto zwiększymy wgląd w zasoby cyfrowe informacji uczelni, a osobom niepełnosprawnym ułatwimy dostęp do świadczonych usług, dzięki czemu rynek pracy wzbogaci się o kompetentnych pracowników, potrafiących korzystać z technologii informacyjnych.

J.G.: Pomimo dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy WSEiZ jest gwarantem odniesienia sukcesu zawodowego. Jakie nowe propozycje przygotowuje uczelnia?

M. M.: Naszym priorytetem jest otrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Myślimy o utworzeniu studiów II stopnia na kierunkach, na których obecnie mamy I stopień oraz utworzeniu nowych specjalności i studiów podyplomowych. Dlatego też w tym roku otwieramy nowe kierunki studiów podyplomowych „Akademia Zarządzania Kulturą” oraz „Rysunek i Malarstwo”.

J. G.: Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj