Energia elektryczna jest uzyskiwana zarówno ze źródeł konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Naukowcy z Instytutu Technologii i Mechatroniki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą badania nad procesem odzyskiwania energii z otoczenia, którą określa się mianem „energy harvesting”. Są to technologie pozwalające nie tylko na pozyskiwanie energii z wibracji podłoża i przetworzenie jej na energię elektryczną przy pomocy efektu piezoelektrycznego, ale również na ponowne zwrotne wychwycenie tej, która jest bezpowrotnie tracona podczas samego procesu jej wytwarzania.

Prace badawcze na Uniwersytecie prowadzone były pod kierownictwem dr inż. Lucjana Kozielskiego m.in. dzięki pozyskaniu środków na realizację projektu „Implementacja transformatora piezoelektrycznego do aplikacji czujnikowych, generatorowych i biomedycznych” (wartość projektu w fazie K: 250.000,00 zł) w ramach programu TANGO z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W chwili obecnej planowane są dalsze prace nad rozwojem technologii w szczególności dotyczące konstrukcji i wykonania drogowych i chodnikowych ogniw piezoelektrycznych, których finansowanie jest możliwe dzięki środkom z programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”.

Uzyskane wyniki prac w postaci piezoelektrycznych modułów zasilających mogą znaleźć zastosowanie w obszarze zasilania drogowej infrastruktury ostrzegawczej, bezbateryjnego zasilania czujników montowanych w asfalcie czy bezbateryjnego zasilania radiowych czujników w sieciach rozproszonych.

logo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj