Od 1 marca Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) będzie przyjmował chętnych na interdyscyplinarne studia doktoranckie z biostatystyki i bioinformatyki. Mogą się zgłaszać młodzi naukowcy z całego świata, także Polacy, ale tylko ci, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą.

Na te studia (projekt ImPRESS) UMB – jedna z najlepszych uczelni medycznych w kraju – zdobył wcześniej 1,5 mln euro w ramach grantu z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020; projekt sumą 7,5 mln zł wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Rekrutacja potrwa od początku marca do końca maja 2018 r. Uczelnia chce wybrać w konkursie 15 doktorantów. Każdy z nich może liczyć na 2,6 tys. euro miesięcznie – można przeczytać w ogłoszeniu. Projekt potrwa do końca stycznia 2023 r.

Ogłoszenia o naborze pojawiły się m.in. na stronie uczelni, w mediach tradycyjnych i społecznościowych. W przekazywaniu informacji pomagają m.in. MNiSW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, polskie ambasady za granicą i ambasady zagraniczne w Polsce, absolwenci studiów anglojęzycznych UMB na świecie, liczą się też kontakty indywidualne białostockich naukowców za granicą, pomagają uczelnie partnerskie UMB, przygotowywane jest ogłoszenie do prestiżowego naukowego pisma „Nature” – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel.

Jak wcześniej wyjaśniały PAP władze uczelni, studia są przeznaczone dla młodych naukowców z całego świata, także Polaków, ale tylko tych, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą. Największe szanse na podjęcie tych studiów mają osoby z najciekawszymi, zaawansowanymi indywidualnymi projektami badawczymi.

Młodzi naukowcy będą szukać nowych wskaźników wczesnego wykrywania chorób takich jak np. rak, cukrzyca, choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe. Mają w tym pomóc techniki informatyczne, by szczegółowo analizować zbierane duże ilości szczegółowych danych medycznych. Wpisuje się to w tzw. medycynę spersonalizowaną, czyli dobieranie leczenia indywidualnie do pacjenta, bo taka staje się współczesna medycyna – tłumaczył PAP prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj