Projekty innowacyjnych rozwiązań w produktach i usługach, pomysły na wynalazki m.in. o wysokim potencjale komercjalizacji – mogą zgłaszać młodzi ludzie z północno-wschodniej Polski do konkursu „Technotalent 2017”. Nabór wniosków potrwa do 18 października.

To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty.

Celem konkursu – jak wyjaśniają organizatorzy – jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs – jak powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew – ma pokazać młodym zdolnym ludziom, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Koszelew powiedziała, że w konkursie poszukiwany jest „technotalent”, jednak nie należy łączyć go tylko z naukami ścisłymi, ale – jak dodała – „siłą współczesnej gospodarki, siła globalnych produktów i usług jest multidyscyplinarność”. Mówiła, że do konkursu zgłaszane są projekty z różnych dziedzin, dlatego organizatorzy stawiają właśnie na multidyscyplinarność, która jest jednocześnie hasłem tegorocznej edycji.

W tym roku projekty można zgłaszać w siedmiu kategoriach. Jak co roku nagrody będą przyznane w kategoriach: Technika, Biznes, Inspiracje oraz Technotalent Politechniki Białostockiej; wraca też kategoria Wyzwanie Społeczne. Nowością będzie przyznanie Technotalentów Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Koszelew powiedziała, że to bardzo ważne, że obok Politechniki, dwie pozostałe największe uczelnie w regionie zdecydowały się dołączyć do konkursu i promować swoich zdolnych naukowców. „Jesteśmy teraz silną koalicją” – dodała.

Dr hab. Jerzy Halicki, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku, podkreślił, że uczelni zależy, aby w ten sposób pokazać młodym ludziom, że mogą rozwijać się i tworzyć w regionie. Natomiast dr Andrzej Małkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówił, że poprzez udział w konkursie uczelnia chce przekonać studentów i doktorantów do praktycznego zastosowania wyników swoich prac naukowych.

Projekty do konkursu „Technotalent 2017” będą przyjmowanie do 18 października poprzez wypełnienie zgłoszenia na stronie internetowej fundacji. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły. Aby się zgłosić, należy uzupełnić formularz oraz przesłać film lub prezentację projektu. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 46 tys. zł., a ich fundatorami są lokalne firmy.

Do poprzednich trzech edycji konkursu zgłosiło się ok. 400 uczestników, co – zdaniem organizatorów – pokazuje, że taki konkurs jest bardzo potrzebny i cieszy się dużą popularnością. Koszelew powiedziała, że po trzech edycjach widać, iż laureaci konkursu rozwijają swoje pomysły, realizują nowe. Podała przykład m.in. laureata pierwszej edycji – Petrosa Psyllosa i jego projektu Matia, czyli tzw. sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa uznanie na całym świecie.

Laureatów tegorocznej edycji poznamy na początku grudnia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj