Kalendarz jest pełen wyjątkowych świąt. Swoje miejsce wśród wielu wydarzeń zajmuje także polska nauka. Dokładnie 19 lutego, już po raz czwarty docenia się dorobek nie tylko naukowców, ale także innowatorów, których badania, pomysły i idee sprawiają, że nasze życie stale ubogacane jest coraz to nowszymi rozwiązaniami.
Data ustanowienia Dnia Nauki Polskiej nie jest przypadkowa, przypada bowiem w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. To swego rodzaju hołd i docenienie jego wybitnych zasług na polu astronomii. Celem święta jest nie tylko uhonorowanie dotychczasowego dorobku naukowego, ale to także swoisty impuls dla nowych odkrywców, których dokonania w przyszłości mogą zapisać się wielkimi literami na kartach historii.
Nieodłącznym elementem Dnia Nauki Polskiej jest propagowanie dokonań wybitnych naukowców, takich jak Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski czy Maria Skłodowska-Curie. Ich przełomowe odkrycia są wykorzystywane do dziś. W tym wyjątkowym dniu warto zaznaczyć jednak, że liczne innowacje w dalszym ciągu nie ujrzały światła dziennego – przełomowe rozwiązania kryją się w szufladach wielu polskich pionierów. Spora część badaczy, czy to ze świata nauki czy biznesu i samorządu nie jest w stanie skutecznie wdrożyć i wypromować swoich autorskich pomysłów. Szczególnie dziś warto wspierać zatem także tych, o których świat nauki jeszcze nie usłyszał.
Zarówno w trakcie Forum Inteligentnego Rozwoju, jak i na łamach portalu Rzecz o Innowacjach od początku głośno mówimy i promujemy przełomowe badania i innowacyjne rozwiązania – wspieramy to, co warte rozgłosu. Życzymy zatem wszystkim naukowcom i innowatorom wielu wspaniałych pomysłów, które przerodzą się w nowatorskie rozwiązania, zmieniające świat na lepszy.
Tomasz Handkus