Na pytania dotyczące projektu „Eocen – okres rozkwitu pluskwiaków z rodziny Achilidae (Hemiptera: Fulgoromorpha)” odpowiadała Pani mgr Alicja Brysz.

Jak można scharakteryzować pluskwiaki?

Pluskwiaki (Hemiptera) są piątym pod względem wielkości rzędem owadów. Ich różnorodność, tak morfologiczna jak i ekologiczna, adaptacje do różnych rodzajów pobieranego pokarmu, środowisk oraz trybów życia jest ogromna, lecz w przypadku niektórych rodzin wciąż bardzo słabo poznana.

Skupmy się na pluskwiakach z rodziny ACHILIDAE

Achilidae współcześnie występuje na prawie całym globie i liczy sobie ponad 500 gatunków w około 160 rodzajach. Mimo to o biologii tej grupy wiadomo niewiele, zaś nowoczesne badania taksonomiczne i molekularne nie były dotąd prowadzone w sposób kompleksowy lub wręcz nie były podejmowany ze względu na trudność taksonomiczną grupy i problemy w zdobyciu materiału badawczego, zwłaszcza nadającego się do badań technikami biologii molekularnej.

mgr Alicja Brysz

Jaki jest główny cel projektu i na mogą przełożyć się jego wyniki?

Przedstawiony projekt ma rozszerzyć wiedzę i znajomość zróżnicowania taksonomicznego i morfologicznego kopalnych Achilidae. Poza poszerzeniem wiedzy, dane to mają być przeanalizowane pod kątem przydatności do rekonstrukcji filogenetycznych oraz przedstawione na osi czasu.

Jako rezultat projektu poszerzona zostanie znajomość wybranej grupy owadów –rodziny Achilidae, w oparciu o którą stworzony zostanie model różnicowania się grup owadów, ich specjalizacji oraz wzorców wymierania. Ponadto wyniki zostaną opublikowane w wysoko – impaktowych czasopismach oraz prezentowane na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

W ramach badań opisane zostaną inkluzje Achilidae w eoceńskim bursztynie bałtyckim, zaś badane okazy pochodzić będą z kolekcji krajowych oraz zagranicznych.

Jakie techniki będą wykorzystane do badań?

Do badań wykorzystane zostaną zarówno tradycyjne techniki mikroskopii świetlnej, wspomaganej komputerową obróbką i analizą obrazów, jak też dla niektórych specyficznie zachowanych okazów metody mikroskopii skaningowej, a także metody identyfikacji żywic kopalnych i dokumentacji okazów bursztynu z zastosowaniem analizy widm w podczerwieni.

Życzymy samych sukcesów! Powodzenia.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj