Impulsem do podjęcia badań ujętych w projekcie „Innowacyjny preparat do stymulacji wzrostu i plonowania pszenicy ozimej” była analiza pozytywnych relacji endofit – roślina, która to przynosi korzystny efekt z uwagi na fakt, iż niektóre mikroorganizmy endofityczne mogą prowadzić stymulację rozwoju i wzrostu roślin, zwiększać przyswajalność substancji odżywczych.

W projekcie LIDER założono analizę potencjału wdrożeniowego innowacyjnego preparatu, zawierającego szczepy endofitów, które mogą promować wczesne etapy rozwoju pszenicy. Badania zaproponowane w ramach projektu Lider dobrze wpisują się w przepisy wynikające z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i nakazujące oraz określające zasady stosowania integrowanej ochrony roślin, jednoznacznie stwierdzają, że „… zawsze wtedy, gdy jest to możliwe, priorytetowo należy traktować niechemicznie i naturalne rozwiązania alternatywne”. Uważam, że prowadzenie kolejnych badań nad biopreparatem jest tym bardziej uzasadnione by udoskonalić produkt tak by móc z łatwością przeskalować otrzymywanie biopreparatu w warunkach przemysłowych, mówi, dr Agnieszka Kuźniar.

Głównym celem projektu było otrzymanie w warunkach laboratoryjnych biopreparatu o innowacyjnych cechach tj. zastosowanie szczepów endofitycznych a następnie testowanie powstałego biopreparatu  w warunkach in vitro, szklarniowych oraz w doświadczeniu polowym. W pierwszych trzech etapach projektu dokonano izolacji i określenia potencjału genetycznego, fenotypowego i metabolicznego szczepów endofitycznych pod kątem stymulacji wzrostu i plonowania pszenicy ozimej, po czym finalnie otrzymano biopreparat w warunkach laboratoryjnych, kontynuuje naukowiec.

Podsumowując, w niniejszym projekcie dokonano analizy potencjału wdrożeniowego innowacyjnego preparatu zawierającego szczepy endofitów, które promują wczesne etapy rozwoju pszenicy: kiełkowanie ziarniaków, a także fazę zimowania. Oszacowano, że do pełnego wdrożenia wymagane są kolejne badania, jednak zaproponowane rozwiązanie proekologiczne wpisuje się w aktualne polityki UE, do stosowania w rolnictwie ekologicznym oraz produkcji integrowanej i ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu wdrożeniowego.

Czego możemy życzyć?

Chciałabym zrealizować dodatkowe badania, które zostały rozpoczęte podczas realizacji projektu Lider. Jednak do realizacji moich celów potrzebne są fundusze. I tego co można życzyć, to właśnie pozyskanie finansowania na prowadzenie badań dotyczących endofitów roślin o zastosowaniu gospodarczym. I mam jeszcze malutkie życzenie po otrzymaniu finansowania by otrzymywać bardzo ciekawe wyniki, najlepiej takie, które będą mnie zaskakiwać i będą motorem do odkrywania kolejnych tajemnic tego pięknego świata, kończy dr Agnieszka Kuźniar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj