Recykling surowcowy odpadów posmażalniczych

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z produkowanymi w naszych domach odpadami posmażalniczymi, wylewając je bezpośrednio do kanalizacji.

Temat postanowiła zgłębić dr inż. Maria Kurańska, która od ponad 10 lat na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w zespole kierowanym przez dr. hab. inż. Aleksandra Prociaka prof. PK, uczestniczy w badaniach związanych z modyfikacją różnych olejów roślinnych. Zdobyte doświadczenie pozwoliło jej przypuszczać, że oleje posmażalnicze mogą być surowcem do syntezy komponentów do produkcji materiałów polimerowych.

— Zastosowanie olejów roślinnych w sposób „podwójny” — początkowo do celów gastronomicznych, a następnie jako surowca do produkcji biokomponentów do syntezy poliuretanów — jest korzystniejsze zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych w porównaniu z zastosowaniem do tych celów świeżych olejów roślinnych. Opracowane w ten sposób biomateriały termoizolacyjne będą innowacyjne zarówno w skali krajowej, jak i światowej — mówi dr inż. Maria Kurańska.

Technologia recyklingu olejów posmażalniczych to innowacyjne podejście do zagospodarowania odpadów przez wytworzenie z nich wysokowartościowego komponentu do opracowania termoizolacyjnych materiałów poliuretanowych zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Innowacyjna jest również sama technologia, polegająca na wytworzeniu z nich wysokowartościowego komponentu do opracowania termoizolacyjnych materiałów poliuretanowych.

— Pozyskane w wyniku modyfikacji chemicznej odpady komunalne zostaną zastosowane do częściowego zastąpienia polioli petrochemicznych w syntezie wysokoefektywnych natryskowych systemów poliuretanowych. Chcemy opracować dwa rodzaje systemów poliuretanowych— zapowiada dr inż. Maria Kurańska.

Zastosowanie wysokoefektywnej poliuretanowej izolacji termicznej pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 50 proc., co przy szybkim wzroście cen energii ma ogromne znaczenie Jak zaznacza naukowiec, dotychczas czynnikiem determinującym zastosowanie izolacji poliuretanowych była cena — wyższa w porównaniu do wełny mineralnej czy styropianu. Wprowadzenie taniego biokomponentu wytwarzanego z posmażalniczych olejów roślinnych wpłynie na zmniejszenie ceny gotowej pianki PUR i zwiększenie jej zastosowania, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia strat energii. Zainteresowanie natryskowymi systemami poliuretanowymi wyrażają projektanci domów energooszczędnych i domów pasywnych. Projekt dr inż. Marii Kurańskiej z Politechniki Krakowskiej — EKO2IZOPUR — finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider.

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj