Czy Kraków stanie się polską Doliną Krzemową? Bardzo możliwe. Miasto sukcesywnie przyciąga specjalistów IT i nowych inwestorów.

Kraków jest po Warszawie drugim zagłębiem branży IT w Polsce. Gród Kraka jest siedzibą setek firm, od największych graczy po niezwykle prężną scenę startupową. Branża ta wspierana jest przez wiele instytucji i ośrodków innowacji, w tym Krakowski Park Technologiczny. – Mocno koncentrujemy się wokół IT, a kapitałem ludzkim zachęcamy do inwestowania przedsiębiorców – potwierdza trend prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, Wojciech Przybylski.

Prezes zarządu mówi o zaangażowaniu parku w branżę informatyczną, ale także w tematy pokrewne. – Szczególnie dużo robimy na styku IT i sektora kreatywnego. Od lat skutecznie wspieramy branżę gier komputerowych oraz od niedawna branżę filmową, która coraz mniej ma wspólnego z planem i z kamerą, a coraz więcej z efektami realizowanymi komputerowo  – podkreśla.

Dodaje, że Krakowski Park Technologiczny mocno skupia się na tematyce smart city, co przekłada się na kontakt IT z bardzo różnymi technologiami, np. e-mobilnością czy energetyką. – Tworzyliśmy strategię dla Krakowa i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. To dokument wyjaśniający, jak skutecznie, w mądry sposób, wdrażać ideę  inteligentnych miast – zaznacza Wojciech Przybylski.

Określając rolę KPT na mapie Polski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego wskazuje na inteligentnie realizowaną przez park specjalizację. – Używam sformułowania „inteligentna”, bo jej nie zwężamy. W oparciu o konkretny zasób, jakim jest IT, próbujemy wchodzić w różne ciekawe nisze rynkowe, które rozwijają się na całym świecie.

Przy okazji Wojciech Przybylski pokazuje, że kierowany przez niego park pod Wawelem tworzy ekosystemem około 350 przedsiębiorstw, co prowadzi do interakcji między firmami i w efekcie do wspólnych przedsięwzięć. Dla niewielkich firm szczególnie cenne są laboratoria, a także możliwość korzystania z usług Krakowskiego Parku Technologicznego w ramach atrakcyjnych warunków finansowych. – Oferujemy je w cenach niższych od rynkowych świadcząc pomoc publiczną – informuje prezes. – Bardzo opłaca się firmie najem powierzchni biurowych, którymi dysponujemy. Również wszystkie inne usługi udostępniamy w bardzo dobrej cenie i – wierzę gorąco –  w bardzo dobrej jakości.

Krakowski Park Technologiczny dużą wagę przykłada też do komercjalizacji badań naukowych. W swojej pracy stara się zachęcać przedstawicieli świata nauki do przekładania wyników własnych badań na rzeczywistość biznesową. Temu służy m.in. inicjatywa Alfa School, która pomaga w nawiązaniu kontaktu między naukowcami a inwestorami Venture Capital. – Alfa School to dwudniowe warsztaty, podczas których naukowcy uzyskują informację, jak opracowywać dany projekt, aby w konsekwencji stał się komercjalizowanym. Dostają pełne informacje, które pozwolą im przełożyć koncept technologiczny na projekt biznesowy – tłumaczy. Do wsparcia tego rodzaju działalności KPT powołało dwa akceleratory, w tym współfinansowany ze środków NCBR fundusz zalążkowy INNOventure.   

To za sprawą terenów między innymi w Andrychowie i Jędrzejowie. Krakowska sse przygotowuje się też pod kolejne rozszerzenia.

Przybylski_4778aMamy zapytania i z biznesu, i z samorządów w sprawie włączenia ich gruntów do strefy. Z całą pewnością będziemy starać się wychodzić tym potrzebom naprzeciwko – mówi Przybylski. – Interesujemy się również bardzo mocno tematem szeroko rozumianej Nowej Huty Przyszłości. Tutaj KPT chce i może być ważnym partnerem. Gdyby te projekty zaczęły wypełniać się treścią, to z całą pewnością będziemy chcieli w tym uczestniczyć  – deklaruje.

Wojciech Przybylski podkreśla, że bardzo ważnym argumentem, który przyciąga inwestorów do Małopolski jest jakość kapitału ludzkiego. – W Krakowie i Małopolsce można lokować biznesy i można szukać pracowników, których kompetencje są bardzo wysokie. Tutaj ukłon w stronę krakowskich uczelni, które tych ludzi kształcą na bardzo wysokim poziomie – podkreśla.

Kompetencje zawodowe pracowników to bardzo istotny argument, ale ważną kwestię stanowi również obsługa inwestora na miejscu. W tym względzie Małopolska ma się czym pochwalić. Projekt Centrum Business in Małopolska realizują wspólnie Krakowski Park Technologiczny, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego I Małopolskie Parki Przemysłowe. Przedsięwzięcie czterech podmiotów wspiera inwestora we wszystkich tematach związanych z inwestycją. Inwestor nie musi odwiedzać kilku instytucji. – To działa jak jedno okienko przy zakładaniu firmy. W tym miejscu inwestorzy mają wszystko, czego potrzebują – porównuje prezes KPT.

Mimo prężnego rozwoju parku i całego regionu, władze KPT poszukują kolejnych nisz. – Nie wiem jeszcze czy zostaniemy w samym IT. Myślę, że będziemy się starali wyjść poza obszar, ponieważ lista inteligentnych specjalizacji w Małopolsce jest dużo szersza – zapowiada Wojciech Przybylski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj