Warszawska spółka wykorzystuje potencjał oraz technologię do wdrożenia nowoczesnych laserów przeznaczonych do precyzyjnej mikroobróbki przemysłowej, nauki i medycyny.

Lasery femtosekundowe to urządzenia generujące krótkie impulsy światła laserowego trwające od kilku do kilkuset femtosekund (1 femtosekunda to 0.000000000000001 sekundy). Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki, Fluence Sp. z o.o. rozpoczęła realizację projektu badawczo-rozwojowego, którego celem jest wytworzenie bazowych produktów w postaci laserów femtosekundowych opartych na technologii światłowodowej.

Jesteśmy na ukończeniu pierwszego z produktów – całkowicie światłowodowego oscylatora femtosekundowego, który znajdzie zastosowanie w obrazowaniu biomedycznym oraz precyzyjnej diagnostyce i chirurgii oka – mówi dr Michał Nejbauer, prezes zarządu spółki.

Lasery femtosekundowe koncentrują energię światła w bardzo krótkim czasie trwania impulsu. Dzięki temu impuls osiąga wysoką moc szczytową.

Wkraczamy w nowy reżim oddziaływania światła z materią. Obróbka takim laserem zachodzi bez towarzyszących temu zniszczeń, mikropęknięć, materiał się nie topi, a sam proces jest bardzo precyzyjny – wymienia dr Piotr Skibiński, dyrektor inżynierii we Fluence.

Dodatkową zaletą tego typu laserów jest możliwość zastosowania ich także do trudno obrabialnych materiałów, takich jak ceramika, szkło, czy nawet diament przy zachowaniu wysokiej precyzji w mikroskali.

W Polsce poza spółką Fluence nie ma innego producenta laserów femtosekundowych. Spółka skupia się na opracowaniu technologii wytwarzania impulsów femtosekundowych całkowicie w światłowodach, co zapewni niezawodne działanie laserów nawet w najtrudniejszych warunkach pracy, a także obniży koszty produkcji i serwisowania.

Adrian Morel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj