13 projektów dotyczących innowacji w zakresie taboru szynowego otrzyma łącznie 157 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu w ramach programu sektorowego INNOTABOR.

„Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCBR rozstrzygnęło konkurs pod nazwą INNOTABOR. Jest to konkurs skierowany do sektora, który tworzą producenci pojazdów, przede wszystkim szynowych” – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

Program sektorowy INNOTABOR, realizowany przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ma na celu zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora przemysłu taboru szynowego. To jeden z ośmiu programów sektorowych uruchomionych przez NCBR w 2016 roku.

„Skąd się biorą programy sektorowe? To są programy przygotowywane w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez branże, w tym przypadku branże kolejową” – skomentował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Program powstał na wniosek grupy największych polskich przedsiębiorstw związanych z transportem kolejowym, w składzie: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A., NEWAG S.A., Wagony Świdnica S.A., Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon Sp. z o.o., H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. oraz Solaris Bus & Coach S.A.

„Na konkurs wpłynęło 14 wniosków, finansujemy 13 z nich na łączną kwotę 157 mln zł, przy czym należy podkreślić, że wkład własny przedsiębiorców przekracza 160 mln zł. To jest rzeczywiście decyzja przedsiębiorstw, aby prowadzić prace badawczo-rozwojowe, natomiast NCBR współfinansuje te prace z intensywnością wsparcia ok. 50 proc.” – podsumował Chorowski.

Wiceminister Dardziński wyjaśnił, że projekt może być realizowany, bo w Polsce istnieje silny przemysł, który związany jest z transportem kolejowym. „Mamy przedsiębiorców, którzy mają wiedzę, mamy naukowców, którzy potrafią tę wiedzę rozwijać . A transport kolejowy jest jednym z istotnych elementów budowania nie tylko europejskich, ale także globalnej sieci” – dodał.

W ramach programu sektorowego INNOTABOR planowane jest ogłoszenie jeszcze dwóch konkursów. Kolejna edycja zostanie ogłoszona w 2018 roku.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu są dostępne na stronie NCBR.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj