Uczelnie będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze z programu „Wiedza Edukacja Rozwój” na przetestowanie i wykorzystanie w praktyce rozwiązań ułatwiających absolwentom nauk humanistycznych i społecznych znalezienie pracy – podało w czwartek MR. Pula dostępnych środków to 30 mln zł.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, jedna uczelnia może liczyć na maksymalne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

„Badania pokazują, że absolwenci kierunków humanistycznych są częściej bezrobotni i nieaktywni zawodowo niż ci, którzy ukończyli kierunki ścisłe. Niedopasowanie absolwentów studiów humanistycznych do rynku pracy wynika przede wszystkim z braku umiejętności wykorzystania przez nich wiedzy w praktyce” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Dlatego – jak dodał Chorąży – resort rozwoju postanowił pomóc humanistom „przy użyciu innowacyjnych rozwiązań wspierających przede wszystkim sieciowanie, interdyscyplinarność i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także umożliwiających wykorzystanie ich kompetencji w praktyce”.

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że konkurs jest wzorowany na „najciekawszych rozwiązaniach z tego obszaru zrealizowanych z powodzeniem we Francji, Norwegii i Danii”. Skierowany jest do najlepszych uczelni wyższych prowadzących kierunki humanistyczne lub społeczne.

„Z projektów bezpośrednio skorzystają studenci tych kierunków, zainteresowani napisaniem wdrożeniowej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Projekty mają zawierać propozycje sposobu rozwiązania konkretnego, realnego problemu zgłoszonego lub zidentyfikowanego przez pracodawcę (np. w zakresie kultury organizacji w firmie, wpływu określonych barier na wyniki finansowe) lub pomysłu stworzonego przez interdyscyplinarne zespoły studentów (np. pomysł na aplikację internetową, scenariusz gry video)” – wyjaśniło ministerstwo.

MR poinformowało, że wnioski o dofinansowanie UE będą przyjmowane od 1 do 30 września.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie – 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Budżet programu „Wiedza Edukacja Rozwój” to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych”. Z wkładem krajowym wynosi w sumie 5,43 mld euro. (PAP – Nauka w Polsce)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj