Prawie 57 mln zł otrzyma osiemnastu laureatów programów TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM-TECH Core Facility i TEAM-TECH Core Facility PLUS. Środki przeznaczone są na przełomowe projekty badawcze – poinformowała we wtorek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Test diagnostyczny określający ryzyko utraty przeszczepionej nerki, przenośne urządzenie do badania bakterii w próbkach medycznych i środowiskowych czy metody wykorzystania energii słonecznej i witaminy B12 do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska – to wybrane projekty, nad którymi pracować będą zdobywcy grantów w programach, które rozstrzygnęła właśnie FNP.

Naukowcy otrzymają środki z konkursów rozstrzygniętych w programach TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM-TECH Core Facility i TEAM-TECH Core Facility PLUS.

W ramach pierwszego – TEAM – jedenastu laureatów otrzyma łącznie prawie 27 mln zł. Program oferuje granty na przełomowe w skali międzynarodowej badania realizowane przez wybitnych uczonych w zespołach badawczych. Nagrodzeni badacze będą prowadzić projekty we współpracy z łącznie 23 naukowymi partnerami zagranicznymi, 6 polskimi partnerami naukowymi oraz 3 partnerami gospodarczymi z Polski. Środki te umożliwią też na sfinansowanie 50 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w tych projektach oraz ponad 50 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych.

Jedną z laureatek w programie TEAM jest prof. Dorota Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. W ramach grantu w wysokości prawie 3,5 mln zł, badaczka będzie poszukiwać lepszych metod usuwania trwałych zanieczyszczeń organicznych występujących w środowisku oraz nowych zagrożeń wynikających z powszechnego stosowania środków farmakologicznych. Innowacyjność zaproponowanego przez nią rozwiązania polega na wykorzystaniu naturalnego, całkowicie nietoksycznego i bezpiecznego związku – witaminy B12 oraz energii słonecznej.

Z kolei siedmioro laureatów wyłoniono w konkursach w programów TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS. Na swoje przedsięwzięcia otrzymają dofinansowanie o łącznej wysokości prawie 20 mln zł. Projekty będą realizować we współpracy z 7 partnerami gospodarczymi z Polski, 9 naukowymi partnerami z zagranicy oraz 3 polskimi partnerami naukowymi. W projektach zatrudnionych zostanie łącznie 29 naukowców. W prowadzenie badań zaangażowanych będzie również 27 stypendystów – studentów i doktorantów.

W programie TEAM-TECH grant w wysokości blisko 3 mln zł zdobyła m.in. dr hab. Anna Wójcicka, która będzie prowadziła badania w firmie Warsaw Genomics. Celem projektu jest opracowanie kompleksowego testu diagnostycznego umożliwiającego określenie ryzyka utraty przeszczepionej nerki u pacjentów z mikroangiopatiami zakrzepowymi (grupa chorób prowadząca do powstania zakrzepów, które mogą uszkadzać narządy wewnętrzne, szczególnie nerki). Powstały kompleksowy test genetyczny nie tylko ma pozwolić na pełną diagnostykę pacjentów z mikroangiopatiami zakrzepowymi, ale również dać możliwość opracowania algorytmu prognozującego kliniczny przebieg choroby.

Fundacja rozstrzygnęła także konkursy w grupie programów typu „core facility”, które oferują środki na tworzenie lub rozwijanie usług badawczych z wykorzystaniem dostępnej aparatury naukowo-badawczej. Jednym z laureatów został dr Witold Konopka z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, który zdobył grant w wysokości prawie 1,5 mln zł. Celem badań będzie stworzenie zintegrowanej platformy do tworzenia analiz modeli zwierzęcych do zastosowania w badaniach biomedycznych.

Środki, które rozdysponowała w ramach tych programów FNP pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Finansowanie zostało przyznane na okres 3 lat (tylko w programie TEAM-TECH Core Facility PLUS – na 18 miesięcy). Laureatów wyłoniono w ramach trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

FNP przypomniała, że aktualnie trwa nabór do kolejnych konkursów w programach TEAM, TEAM-TECH, TEAM-TEACH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS – wnioski można składać do 15 stycznia 2018 r. Kolejny konkurs w programach TEAM-TECH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS zostanie uruchomiony w lutym 2018, zaś w programach TEAM oraz TEAM–TECH ruszy w kwietniu 2018.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj