Polska Akademia Nauk doceniła wybitnych naukowców i zespoły badawcze. W czwartek w Warszawie wręczono medale i nagrody poszczególnych wydziałów Polskiej Akademii Nauk.

Nagrody Wydziałów PAN uzyskać mogą uczeni z dowolnej jednostki naukowej, a więc nie tylko naukowcy z Instytutów Polskiej Akademii Nauk.

„Jesteśmy tu zgromadzeni, by wyrazić nasze uznanie wdzięczności osobom, które wybiły się w swojej działalności naukowej. To są niezwykle ważne osoby” – powiedział podczas uroczystości prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zwrócił uwagę, że w kapitułach przyznających nagrody zasiadali najwybitniejsi polscy uczeni „To, że osoby (nagrodzone – przyp. PAP) przeszły tak rygorystyczne kryteria oceny, jest naprawdę wielkim dowodem na to, jak wiele osiągnęły w nauce” – skomentował.

Nagrodę im. Marii Skłodowskiej Curie w dziedzinie fizyki otrzymała prof. Elżbieta Richter-Wąs z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrodzono ją za wkład w odkrycie cząstki Higgsa i badania jej właściwości. Badaczka opowiedziała, że opracuje w ramach eksperymentu ATLAS w ramach CERN. „Mogłam przejść przez wszystkie etapy przygotowywania tego eksperymentu, przygotowywania przewidywań teoretycznych” – powiedziała.

Medale im. Michała Oczapowskiego otrzymało czworo badaczy: prof. Dorota Jamroz, prof. Zygmunt Litwińczuk, prof. Stefan Malepszy oraz prof. Jerzy Puchalski.

Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego trafił w tym roku do prof. Ryszarda Przewłockiego. Doceniono m.in. jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny i neurofarmakologii oraz działalność w zakresie organizacyjnym.

Osobne nagrody naukowe przyznały też poszczególne wydziały PAN.

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN przyznał pięć nagród. Nagrodę w zakresie historii otrzymał dr Jerzy Kaliszuk, w zakresie językoznawstwa – dr hab. Grzegorz Pawłowski. W dziedzinie literatury i filologii nagrodzono dr Ewę Skwarę, a w zakresie nauk politycznych doceniono prof. Tadeusza Klemensiewicza. Nagrodę z prawa otrzymał prof. Jerzy Zajadło.

Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN przyznał dwie nagrody i pięć wyróżnień. Nagrodę otrzymał zespół z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (kierowany przez prof. Andrzeja Dziembowskiego) oraz zespół z Instytutu Paleobiologii PAN (dr Katarzyna Frankowiak i prof. Jarosław Stolarski).

Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi przyznał 4 nagrody. Nagrodę z chemii otrzymał dr hab. Maciej Szaleniec, z fizyki – dr Piotr Wcisło, z matematyki – dr Karol Palka, a z nauk o Ziemi – dr hab. Michał Malinowski.

Wydział IV Nauk Technicznych docenił 6 osób, są to: dr Dariusz Kania, dr hab. Paulina Pianko-Oprych, dr hab. Elżbieta Radziszewska-Zielina, dr Artur Różański, dr hab. Marta Szachniuk oraz dr hab. Artur Tyliszczak.

Nagrody Wydziału V Nauk Medycznych otrzymali: dr Dominik Dytfeld, zespół kierowany przez prof. Krystynę Ossowską z Instytutu Farmakologii, zespół z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN kierowany przez dr hab. Lidię Strużynską, a także badacze z WUM (m.in. dr hab. Grzegorz Basak), zespół z UM w Lublinie (kierownik: prof. Grażyna Ginalska).

Ponadto przyznano 6 laurów medycznych i nagrodę Złoty Neuron.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Ludwika Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj