Choć trzecia fala pandemii koronawirusa powoli wyhamowuje i większość pacjentów po ciężkiej infekcji COVID-19 wydaje się wracać do pełnego zdrowia, po roku niekorzystny wpływ choroby na płuca utrzymuje się u jednej trzeciej z nich.

Wirusem zakaziły się miliony ludzi na całym świecie. W przypadku części z nich potrzebna jest hospitalizacja, najczęściej z powodu zapalenia płuc.

Mimo, że ostre zapalenie płuc wywołane przez COVID-19 zostało już częściowo poznane i można leczyć je skuteczniej, niewiele wiadomo na temat tego, ile czasu zajmuje pacjentom pełne wyzdrowienie i czy utrzymują się duże zmiany w płucach.

Po 12 miesiącach wydaje się, że większość pacjentów całkowicie wyzdrowiała, chociaż około 5 procent z nich nadal zgłasza duszność (czynność płuc pacjentów była nadal obniżona). Co ciekawe problem ten dotyczył i dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.

Wygląda na to, że konieczna jest rutynowa obserwacja oddechowa pacjentów hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc w COVID-19.  Wreszcie potrzebny jest program ćwiczeń, który będzie pomagał pacjentom szybciej wyzdrowieć.

źródło PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C869375%2Crok-po-hospitalizacji-z-powodu-covid-19-co-trzeci-pacjent-nadal-ma-zmiany-w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj