Inżynierowie i naukowcy w Polsce nie są przedstawicielami tylko jednej płci. Rozkłada się to niemal dokładnie po równo. Aż 48 proc. inżynierów i naukowców w Polsce stanowią kobiety.  W naszym kraju sektory inżynierii, nauki, wynalazków i nowych technologii zdecydowanie nie są już zdominowane przez mężczyzn. Przedstawicielki płci pięknej w kraju nad Wisłą osiągają też coraz większe sukcesy, także na arenie międzynarodowej. 

dr inż. Lucyna Bilińska – Autor zdjęcia (Przemysław Kot)

Dr Inż. Lucyna Bilińska – prowadząca badania w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ oraz Kierownik działu B+R w Zakładzie Włókienniczym Biliński, została laureatką konkursu „Small Grant Scheme”. Jej projekt pt. „Nowoczesne techniki oczyszczania i recyklingu ścieków włókienniczych z wykorzystaniem katalizatorów plazmowych” znalazł się na liście 27 wniosków zarekomendowanych do dofinansowania. Na realizację nagrodzonych projektów przeznaczono sumę aż 5 mln euro. Serdecznie gratulujemy!

Ten projekt to emanacja i zwieńczenie ostatnich lat mojej pracy, w których zajmowałam się rozwiązywaniem wielu problemów związany z włókiennictwem. Główna idea projektu polega na tym, żeby bardzo nowoczesne materiały budowane w nanoskali zaaplikować do rozwiązań inżynieryjnych, które będą miały bezpośrednie przełożenie w przemyśle i dadzą bardzo wymierny skutek w postaci możliwości odzyskiwania wody wysokiej jakości, mówi dr inż. Lucyna Bilińśka.

W projekcie Pani Doktor zostaną wykorzystane innowacyjne techniki zimnej plazmy do wytworzenia cienkowarstwowych katalizatorów naniesionych na stałe podłoże o rozbudowanej geometrii. Dzięki temu powstaną nowoczesne, aktywne nanostrukturalne materiały pokrywające powierzchnię metalowej siatki. Materiały te będą pełnić rolę katalizatora heterogenicznego w procesie ozonowania, zwiększając efektywność usuwania zanieczyszczeń.

Wybór tematyki projektu był mocno zakorzeniony z historią województwa łódzkiego, a także mocno związany z moją wieloletnią pracą zawodową. Od 13 lat jestem pracownikiem przemysłu, zajmuję się opracowywaniem i wdrażaniem metod oczyszczania ścieków włókienniczych, usuwaniem barwników oraz dodatkowych substancji zawartych w ściekach. Te zagadnienia są bardzo trudne do opracowania pod względem naukowym oraz inżynieryjnym, podkreśla naukowiec.

Moja codzienna praca polega na przechodzeniu od małego ziarna, gdzie dany proces jest opracowywany bardzo szczegółowo, aż do rozwiązań aplikacyjnych, kontynuuje naukowiec.

Projekt realizowany będzie przy współudziale członków zespołu badawczego prof. dr hab. inż. Jacka Tyczkowskiego, którzy mają długoletnie doświadczenie w technikach zimnej plazmy. Opracowane rozwiązanie techniczne (reaktor z katalizatorem plazmowym) testowane będzie w powiększonej skali w warunkach przemysłowych.

Życzymy samych sukcesów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj