NZOZ DAR-MED w Brzozowie od 20.08.2016 r. realizuje pilotażowy program tworzenia i funkcjonowania Dziennych Domów Opieki Medycznej dla osób niesamodzielnych i ich rodzin. Program Ministerstwa Zdrowia w ramach Funduszy Europejskich oferuje osobom 65+ bezpłatną rekonwalescencję poszpitalną, w trakcie której zapewnia:

– opiekę medyczną z kontynuacją terapii i procesem usprawniania,

– codzienną rehabilitację,

– wsparcie dodatkowe w ramach terapii zajęciowej,

– wyżywienie wg wskazań dietetyka,

– transport z miejsca zamieszkania do placówki,

Miejscem realizacji świadczeń jest wieś Orzechówka oddalona o 5 km od Brzozowa. Znajduje się w niej ośrodek DDOM-u położony w atrakcyjnym otoczeniu przyrody. Jego zadania realizuje interdyscyplinarny dwunastoosobowy zespół specjalistów. W sposób podmiotowy, indywidualny i holistyczny sprawuje opiekę nad pacjentem: prowadzi różnorodne zajęcia usprawniające, psychologiczne i terapeutyczne. W placówce dostosowanej architektonicznie i wyposażeniowo (urządzenia do fizjoterapii i rehabilitacji) trwa szósty turnus tradycyjnie liczący optymalną liczbę piętnastu osób. Do chwili obecne,j z tej niezbędnej pomocy skorzystało 90 mieszkańców powiatów: brzozowskiego, sanockiego i krośnieńskiego. Przebywali w DDOM-ie 3 miesiące, we wszystkie dni robocze, 8 godzin dziennie.

Troska, kreatywność, empatia, jakość i wysoki poziom świadczonych usług pozwolił na aktywizację pacjentów, zwiększenie ich sprawności i przygotowanie do samoopieki. Różnorodność form i metod działania sprzyja rozwojowi komunikacji, integracji pracowników, pacjentów i ich rodzin. Wiele przedsięwzięć odbywa się poza placówką, w korelacji z innymi instytucjami regionu.

DDOM to zupełnie nowa forma pomocy w naszym systemie opieki zdrowotnej, na którą jest ogromne zapotrzebowanie czego dowodem jest jego funkcjonowanie w Orzechówce.

Autor: Agnieszka Gawin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj