Przedmioty drukowane w technologii 3D znajdują coraz więcej zastosowań. Nic dziwnego, że sprzedaż drukarek, umożliwiających produkcję praktycznych i często innowacyjnych przedmiotów stale wzrasta. Tym razem naukowcy opracowali nowatorską metodę, pozwalającą na wydruk wielokolorowych przedmiotów.

Inspiracją dla nowego rozwiązania w świecie drukarek 3D był…kameleon. Badacze z University of Illinois Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych poinformowali, że dzięki wykorzystaniu nowych składników chemicznych i procesów druku możliwa jest zmiana kolorów otrzymywanych struktur. Nowy pomysł ma pozwolić uzyskiwać gradienty barw nieosiągalnych do tej pory.

Za zmianę barw mają odpowiadać promienie UV – światło pozwala bowiem kontrolować strukturę polimeru. Porównanie do kameleona nie jest zatem przypadkowe. Proces ten przypomina nieco działanie skóry gada, w której oprócz barwników, obecna jest zmienna sieć złożona z nanokryształów z guaniny.

Druk 3D

Nowa technika druku 3D ma pozwolić zatem na sprawne tworzenie wielokolorowych obiektów. Rozwiązanie może jeszcze bardziej urozmaicić tworzone dotychczas modele, które na co dzień zmieniają podejście do wielu dziedzin życia, w tym do medycyny czy szeroko rozumianego przemysłu.

Tomasz Handkus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj