Grupa norweskich naukowców przeprowadziła badania, których efekty mogą zaskakiwać. Wykazali oni, że niektóre geny wpływają bezpośrednio na ciśnienie tętnicze już od najmłodszych lat, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w miarę starzenia się. 

Do wysnucia swojej tezy naukowcy wykorzystali dane genetyczne z badań na dużych populacjach – śledzono zdrowie prawie 14 000 dzieci od urodzenia do dwudziestego roku życia. Z obserwacji wynikło, że każdemu wariantowi genu można przypisać określoną wartość, która odzwierciedla zaś stopień, w jakim może wpływać na ciśnienie krwi. Niektóre geny mają silniejsze działanie niż inne, a ocena ryzyka genetycznego jest wówczas sumą skutków genetycznych.

Do tej pory udało się zidentyfikować około 1500 wariantów genów, mających związek z ciśnieniem krwi, ale biologiczny wpływ wielu z nich na ciśnienie krwi nie jest znany. Kombinacje wariantów genów wysokiego ryzyka oraz kombinacje stwarzające mniejsze ryzyko identyfikowano metodą prób i błędów. Metoda, która zapewniła najdokładniejszą ocenę ryzyka, obejmowała ponad milion wariantów genów. Jak podkreślają naukowcy, istnieje jednak znacznie więcej połączeń, które mają związek z wysokim ciśnieniem krwi.

Badanie otwiera zatem drogę do identyfikacji osób szczególnie zagrożonych, co może pozwolić na podjęcie działania wcześniej, jeszcze zanim choroba zdąży się ujawnić.

Tomasz Handkus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj