Jeden z liderów światowego rynku energetycznego kształtuje swój byt nie zwracając uwagi na granice geograficzne.
RAFAKO, czyli spółka zajmująca się między innymi produkcją kotłów parowych i wodnych dla energetyki została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017. Wyróżnienie wręczono podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju. Organizatora oraz kapitułę przekonał projekt nazywany „POLYGEN”, polegający na opalaniu biomasą i paliwami wtórnymi z odpadów, który jest głównie dedykowany dla Polski powiatowej.
– Chcielibyśmy wpisać się nim w nowy obszar rynku, tak zwaną „gospodarkę energetyczną w obiegu zamkniętym” – mówi Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO.
Surowca, służącego do produkcji energii w różnej postaci, spółka planuje szukać lokalnie poprzez aktywizację branż satelitarnych dla energetyki, na przykład w postaci przygotowania oraz produkcji lokalnej biomasy, lecz także jako odpad przemysłowy czy też komunalny.
Dodatkowym elementem samego projektu jest przyczynienie się do ograniczenia lokalnych problemów z gospodarką odpadami komunalnymi, które w odpowiednim, dobranym indywidualnie procesie technologicznym termicznego przekształcania na gaz syntetyczny staną się pełnowartościowym paliwem. Będzie to surowiec energetyczny głównie adresowany dla silników stacjonarnych produkujących energię elektryczną, ciepło i po konwersji także chłód przemysłowy.
– Taki układ stanowiąc lokalne i niezależne źródło bezpieczeństwa energetycznego, może mieć także wpływ na kreowanie samorządowej polityki aktywacji działalności gospodarczej – wspomina dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO.
Ekonomicznym uzasadnieniem poligeneracyjnego układu komunalnego opalanego biomasą i paliwami wtórnymi z odpadów jest przede wszystkim niska lub wręcz ujemna cena surowca. W połączeniu z grą na rynku energii poprzez natychmiastowe przełączanie się lokalnego operatora z produkcji energii elektrycznej i ciepła na produkcję metanu, składa się to na główną istotę funkcjonowania projektu.
Poza inicjatywą dotyczącą POLYGENU, przedsiębiorstwo pracuje równolegle nad projektem noszącym nazwę „Układ metanowania CO2 do magazynowania energii elektrycznej poprzez produkcję SNG (CO2-SNG)”.
Jest to przedsięwzięcie zainicjowane i prowadzone w roli Lidera przez Tauron Wytwarzanie. W skład Konsorcjum wchodzą: Polskie Sieci Energetyczne, Odnawialne Źródła Energii, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, EXERGON, WTT oraz francuscy partnerzy: CEA i Atmostat.
Rolą RAFAKO w tym przypadku jest projektowanie spięcia modułów instalacji na którą składają się: wychwytywanie dwutlenku węgla ze spalin i jego oczyszczanie oraz zmiana dwutlenku węgla i wodoru w syntetyczny odpowiednik gazu ziemnego, czyli głównie w metan. Istotą układu metanowania dwutlenku węgla jest magazynowania energii elektrycznej w energii chemicznej paliwa.
– Aby całe zadanie było ekonomicznie uzasadnione, skupiamy się głównie na okresach, w których istnieje wysoka podaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu.
Ta właśnie postać energii ma pierwszeństwo przy odbiorze przez Polskie Sieci Energetyczne. Klasyczne źródła, takie jak kotły konwencjonalne, muszą wtedy być wygaszane w jak najkrótszym czasie, bo produkowana przez nie energia nie ma zbytu, a gwałtowny sposób wejścia do sieci Odnawialnych Źródeł Energii nie koresponduje ze stabilnym ograniczaniem mocy
Energia elektryczna, którą RAFAKO chce odbierać oraz dokonywać jej zamiany na energię chemiczną gazu (SNG), można zamienić odwrotnie w energię cieplną oraz elektryczną. Zaletą tego procesu jest właśnie możliwość dokonania takich odwrotnych przemian w dowolnym momencie w przyszłości.
W obecnej chwili Konsorcjum jest w trakcie budowy instalacji pilotażowej w Elektrowni Łaziska, gdzie w przyszłym roku prowadzone będą zaawansowane testy przemysłowe.
Przeskalowanie instalacji oraz komercjalizacja odbywać się będzie głównie w elektrowniach produkujących, wraz ze spalaniem duże ilości dwutlenku węgla.
Ta dynamicznie rozwijająca się firma trafia ze swoimi produktami praktycznie na wszystkie kontynenty. Jej produkty można odnaleźć nie tylko w Europie, lecz również Azji, czy obu Amerykach. Zakres aktywnej eksploracji dotyczy nie tylko rynków zbytu, ale także potencjalnego partnerstwa.
– W dzisiejszym świecie granice geograficzne nie mają aż tak istotnego znaczenia – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu – Długoletnia działalność spółki na rynku pozwoliła nie tylko wypracować odpowiednią kulturę techniczną budującą renomę i standardy na światowym rynku energetycznym, lecz także nauczyła nas, że nic nie jest niezmienne, więc nawet najlepsze standardy musi na bieżąco weryfikować życie.
Adrian Morel