Gmina Warta otwiera swe podwoje dla turystów. W samym centrum Polski wokół największego zbiornika retencyjnego w woj. łódzkim Jeziorsko „wyrosła” prawdziwa perła turystyczna.

Rozwój turystyczny regionu i ochrona środowiska naturalnego to priorytety lokalnych władz. Przez gminę przepływa Warta, trzecia co do wielkości rzeka w Polsce. To na niej w 1986 roku zbudowano 12-metrową zaporę betonową, tworząc zbiornik retencyjny Jeziorsko o pow. ponad 42 km kw. Z jednej strony spełnia on funkcę energetyczną, z drugiej służy rekreacji.

Gminne inwestycje od lat skupiają się w znacznym stopniu na rozbudowie bazy rekreacyjno-wypoczynkowej wokół zbiornika, który przyciąga zwolenników wypoczynku nad wodą, wędkarzy, myśliwych i grzybiarzy, jak i amatorów sportów wodnych, żeglarzy i motorowodniaków. Turystów przyciągają też lasy, które stanowią ponad 18 proc. terenu.

Dumą włodarzy jest port jachtowy, który aktualnie jest w stanie przyjąć 57 jednostek pływających. Posiada on infrastrukturę turystyczną i odpowiednie zaplecze sanitarne, – pole namiotowe, caravaningowe, wypożyczalnie sprzętu wodno-rekreacyjnego tj. kajaki, skutery wodne, rowery etc. A wszystko to w otoczeniu rezerwatu ornitologicznego, w którym żyje ponad 200 gatunków ptaków, w tym gatunki chronione.

Dodatkową atrakcję turystyczną stanowią zabytkowe parki dworskie. Warto tu wspomnieć malownicze parki w Małkowie, Kamionaczu czy Cielcach, z centralnie ulokowanym dworem.

Kolejne inwestycje zaplanowane przez włodarzy gminy w najbliższej perspektywie to budowa dwóch wież widokowych przy rezerwacie w miejscowościach Glinno i Proboszczowice. Z nich turyści podziwiać będą wyjątkowo malowniczy krajobraz całej gminy. Innym ciekawym planowanym przedsięwzięciem będzie tor nart wodnych dla amatorów wodnego szaleństwa oraz baza noclegowa i gastronomiczna.

Z myślą o turystach odbywają się także cykliczne już imprezy kulturalne i sportowe, w tym między innymi Koncert Muzyki Klasycznej, Kino Letnie, Bieg Warcki, spływy kajakowe, maraton pływacki czy Regaty o Błękiną Wstęgę Zbiornika Jeziorska oraz Dni Warty.

Niezwykle ważną inwestycją dla środowiska naturalnego jest także przeprowadzana kompleksowa termomodernizacja wszystkich budynków użyteczności publicznej. Małe, tradycyjne kotłownie oparte na węglu, zastąpiono jedną kotłownią na biomasę, obsługującą całą gminę. Dzięki temu ograniczono emisję szkodliwych gazów, z drugiej strony gmina zyskuje poważne oszczędności finansowe. Jak poinformował nas burmistrz Jan Serafiński, instalacja kosztowała 4 mln zł i ma się zwrócić w sześć lat.

Warta jest doskonałym przykładem gminy o charakterze typowo rolniczym. Ponad 60 proc. terenu to użytki rolne. Władze gminy dostrzegły inne możliwości jej rozwoju, umiejętnie i w sposób przemyślany stawiając na turystykę. Inwestując w nią z godną podziwu konsekwencją gmina rozwija się rokrocznie w sposób zrównoważony. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania włodarzy, lokalnej społeczności i wydatnego wsparcia finansowego ze środków unijnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj