Pomimo trudnego okresu transformacji i związanej z nim zapaści gospodarczej, Starachowice są dziś prężnie działającym ośrodkiem przemysłowym.
Przedsiębiorstwa, które tu zainwestowały, dynamicznie się rozwijają, tworząc nowe miejsca pracy. To w Starachowicach powstają autobusy miejskie MAN, tutaj działa największa w Polsce firma zajmująca się produkcją wyrobów mięsnych oraz jedna z najnowocześniejszych w Europie fabryk produkująca płytki ceramiczne. Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna poprzez swoje podstrefy tworzy warunki inwestycyjne na terenie całego województwa.
Starachowice, podobnie jak większość miast w Europie borykają się z problemami społecznymi czy degradacją przestrzeni publicznej. W 2016 roku Starachowice jako jedno z 20 miast w Polsce i jedyne w woj. świętokrzyskim otrzymało grant Ministerstwa Rozwoju w konkursie Modelowa Rewitalizacja Miast. Pozyskane środki finansowe gmina chce przeznaczyć na realizację kompleksowego programu rewitalizacji miasta „Starachowice OD nowa”, którego celem jest nadrzędnym pozostaje poprawa jakości życia mieszkańców.
– Jeśli np. będziemy zagospodarowywać zbiornik wodny to w taki sposób, aby drobni przedsiębiorcy mogli tam prowadzić działalność usługową, a o porządek będą dbali pracownicy spółdzielni socjalnej, którą chcemy otworzyć. W jednym z opuszczonych budynków stworzyć miejsce współpracy przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, młodzieży, artystów i lokalnych liderów – tłumaczy najmłodszy prezydent w Polsce Marek Materek.
Starachowicki program rewitalizacji powstaje przy ścisłej współpracy z mieszkańcami. Urzędnicy pytają o ich potrzeby, analizują ich pomysły, przedstawiają nowe rozwiązania i wspólnie ustalają czy powinny być realizowane.
– Będziemy rewitalizować miasto w taki sposób, aby pod koniec tego procesu każdy mieszkaniec mógł powiedzieć, że Starachowice to miasto, w którym można pracować, żyć, realizować się i rozwijać swoje pasje. Interesują nas tylko najlepsze, modelowe rozwiązania – podkreśla prezydent Materek.