Kości do naprawy

Zespół badaczy Oddziału Ceramiki i Betonów ICiMB zaangażowany w realizację projektu

Polscy naukowcy zamierzają wykorzystać wieloletnie doświadczenia, aby opracować specjalny wielofunkcyjny materiał kompozytowy do odbudowy tkanki kostnej.

Zależy nam na stworzeniu kompozytu, który będzie wykazywał aktywność biologiczną i pełnił rolę materiału wypełniającego ubytki kostne. Chcemy, aby jednocześnie stanowił matrycę dla komórek i wspomagał regenerację uszkodzonej tkanki oraz w znaczący sposób przyśpieszał leczenie. Materiał kompozytowy ograniczałby też do minimum powikłania pooperacyjne związane z zakażeniami, a to dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym – tłumaczy dr inż. Artur Oziębło, dyrektor Oddziału Ceramiki i Betonów w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Instytut jest liderem projektu „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i proregeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej”.

Idea zaproponowanego biomateriału wynika z naszego dużego doświadczenia i współpracy ze środowiskiem lekarskim oraz z producentami wyrobów medycznych. Od lat staramy się budować sieć kontaktów zawodowych i poszerzać ją. Projekt jest zwieńczeniem zawodowego dorobku czterech zespołów biorących udział w konsorcjum – wyjaśnia dyrektor.

Oprócz ICiMB w realizacji projektu biorą udział również badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej oraz firmy SensDx. Pieniądze na projekt pochodzą z II edycji programu Techmatstrateg (program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). – Głównym celem projektu jest opracowanie wielofunkcyjnych kompozytów polimerowo-szklanych – mówi dr inż. Zbigniew Jaegermann, kier. projektu. – Działanie proregeneracyjne zapewni modyfikacja polimerów aktywnymi biologicznie peptydami. Dzięki temu, że wszczepimy biokompozyt wspomagający samodzielną regenerację tkanki kostnej, skróci się terapia i pobyt pacjenta w szpitalu.

Jak dodaje, odbiorcami rozwiązania będą w dużej mierze pacjenci, którzy doznali złamań w wyniku osteoporozy, szczególnie osoby starsze, ale nie tylko. Chcemy także pomagać ofiarom wypadków, które do szpitala trafiają z poważnymi, zanieczyszczonymi ranami i uszkodzeniami kości – relacjonuje doktor Jaegermann.

Z kolei dyrektor Oziębło zapowiada, że jeżeli wszystko się uda, jest szansa na uzyskanie przełomowego rozwiązania. Jak wyjaśnia, podmioty wchodzące w skład konsorcjum dobrano w przemyślany sposób, by skorzystać z odpowiednich kompetencji każdego z nich.

Zakład Biomateriałów Oddziału Ceramiki i Betonów ICiMB opracuje i wykona bakteriobójcze bioszkła i struktury porowatej biokompozytów. Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej odpowiada za opracowanie nowego polimeru biodegradowalnego, o którym na tym etapie badacze nie chcą więcej nic powiedzieć. Syntezą peptydów zajmie się Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, a Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej wykona badania komórkowe opracowywanych materiałów pod kątem zastosowania medycznego. Natomiast młoda, dobrze rozwijająca się spółka SensDx będzie pełniła w projekcie rolę partnera biznesowego odpowiedzialnego za przygotowanie wyników do komercjalizacji i znalezienie inwestora gotowego przeprowadzić kolejną fazę badań klinicznych.

Projekt potrwa trzy lata i autorzy rozwiązania przewidują, że pod koniec 2022 roku będzie można zaoferować licencję na nowy materiał.

ICiMB stara się ponadto o pozyskanie środków na kolejne projekty. Chce zacieśniać współpracę z przemysłem, do czego zachęca odmładzaną kadrę. Będzie także poszukiwać nowych partnerów gospodarczych i naukowych również za granicami kraju.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj