Kalendarz jest pełen wyjątkowych dni. Wśród kartek z kalendarza można znaleźć także te, dotyczące nauki. Swój szczególny dzień w roku ma także Liczba PI, która dziś obchodzi swoje święto.

Dzień Liczby PI obchodzony jest od 1988 roku. Pierwsze obchody tego niecodziennego święta miały miejsce muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Data również nie jest przypadkowa. Odwołuje się do pierwszych rozwinięć dziesiętnych liczby, czyli 14.

Liczba PI

Liczba PI w teorii

Liczba ta jest stałą matematyczną, wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Warto dodać, że to jedyna liczba, która ma swoje święto. „3,14…” od lat stanowi inspirację dla naukowców i artystów – przykładem polska noblistka Wisława Szymborska, która liczbie poświęciła jeden ze swoich wierszy.

Matematyka królową nauk w Polsce?

W tym miejscu warto przytoczyć statystyki dotyczące matematyki na polskich uczelniach. Według danych z systemu POL-on w roku 2022 matematykę na studiach pierwszego i drugiego stopnia można było studiować w każdym polskim województwie. Wykładało ją ponad 1300 nauczycieli akademickich, w większości mężczyzn, w 32 uczelniach publicznych. Jedyną uczelnią zawodową, która w 2022 roku kształciła studentów na kierunku matematyka była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie. W Polsce na kierunku matematyka studiowało wówczas ponad 5600 studentów. Miniony rok to natomiast kolejnych 36 doktorów, 12 doktorów habilitowanych i 8 profesorów w dyscyplinie matematyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj