Sztuczna inteligencja z miesiąca na miesiąc jest wykorzystywana w coraz to nowszych dziedzinach życia. Prężnie rozwija się oczywiście także w medycynie. Tym razem w połączeniu ze stymulacją mózgu może stać się narzędziem do walki ze stresem pourazowym.

Stres pourazowy to zaburzenie objawiające się natrętnymi myślami i wspomnieniami, ale także unikaniem bodźców związanych z traumą, nadmiernym pobudzeniem i zaburzeniami nastroju. Proces leczenia w początkowej fazie obejmuje często terapię oraz farmakoterapię. Ciekawe wnioski wysnuł jednak zespół Noaha Philipa, profesora psychiatrii i zachowań ludzkich w Warren Alpert Medical School na Brown University w Providence, który to przeprowadził badania na grupie 54 amerykańskich weteranów wojennych

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja jako element terapii

Byłych żołnierzy losowo przydzielono do grupy przezczaszkowej stymulacji prądem stałym lub pozorowanego doświadczenia, które zapewniało podobne doznania, ale prąd był słabszy lub aplikowany krócej. U osób, u których zastosowano przezczaszkową stymulację prądem stałym niewielka ilość energii elektrycznej została skierowana do brzuszno-przyśrodkowej kory przedczołowej podczas sześciu 25-minutowych sesji standaryzowanej ekspozycji na rzeczywistość wirtualną w strefie wojny, prowadzonych w ciągu dwóch do trzech tygodni. Po miesiącu uczestnicy grupy otrzymującej aktywną przezczaszkową stymulację prądem stałym zgłosili znaczną redukcję zgłaszanego przez siebie nasilenia objawów stresu pourazowego. Wykorzystaną do eksperymentu wirtualną rzeczywistość uogólniona tak, aby zawierała elementy wywołujące traumę, lecz nie odzwierciedlała osobistych doświadczeń żadnego z uczestników.

sztuczna inteligencja

Co dalej z badaniem?

Naukowcy analizują obecnie wyniki badania, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób leczenie powoduje zmiany w mózgu w miarę upływu czasu. W planach jest także organizacja kolejnych badań. Te zaś mają obejmować już znacznie większe grupy uczestników, a także dłuższy czas obserwacji, a może nawet efekty ponownego leczenia. Wszystko po to, by stres pourazowy mógł być faktycznie leczony w sposób skuteczny.

Przeczytaj także: Szczątki najstarszego lasu odkryte

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj