W poniedziałek rozpocznie się w Łodzi 36. Festiwal Szkół Teatralnych, na którym swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci aktorstwa wszystkich uczelni teatralnych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

„Festiwal Szkół Teatralnych ma nie tylko długą tradycję, ale jest zjawiskiem przyjemnym i żywym momentem w życiu szkoły; nie musimy nikogo selekcjonować ani zapraszać, bo wszyscy aż palą się, by do nas przyjechać. Mamy ogromną, entuzjastyczną publiczność – na przedstawienia nie można się dostać” – podkreślił rektor łódzkiej Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek na konferencji w środę.

Podczas Festiwalu, odbywającego się w Łodzi od 14 do 20 maja, swoje spektakle dyplomowe pokażą studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi, czyli wszystkich krajowych uczelni wyższych o tym profilu. Ich kreacje aktorskie oceni jury, w którym zasiądą Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Wioletta Laszczka, Anna Smolar Jan Frycz i Bartosz Szydłowski.

„Szkoły teatralne stały się ogromną konkurencją dla teatrów zawodowych, ponieważ wszystkie mają swoje sceny, na których młodzież prezentuje taką pasję i energię, jakiej w zawodowych teatrach już, niestety, brakuje. W teatrach szkolnych reżyserują obecnie wybitni reżyserzy i ta mieszanka młodości, pasji, energii plus fantastyczny przewodnik-mistrz to zjawisko niepowtarzalne” – zaznaczyła dziekan Wydziału Aktorskiego w łódzkiej uczelni Zofia Uzelac.

Podczas inauguracji Festiwalu pokazany zostanie film w reż. Jagody Szelc „Monument”, będący dyplomem filmowym studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego autorka znana jest publiczności ze swojego debiutanckiego filmu „Wieża. Jasny dzień”, nagrodzonego m.in. na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Festiwalu Off Kamera.

„Zrobienie dyplomu filmowego, nawet w najskromniejszej i offowej formie, przekracza wielokrotnie koszty wszystkich dyplomów teatralnych. Jest to dla Szkoły ogromny wysiłek finansowy, niemniej chcemy dawać naszym studentom szansę zrobienia czegoś więcej. +Monument+ to czwarty już z rzędu film dyplomowy zrealizowany w Szkole Filmowej; jako opiekun artystyczny mogę uczciwie powiedzieć, że zapowiada się ciekawe, intrygujące, organiczne i bardzo sensualne kino” – zapowiedział Grzegorzek.

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju – jego pierwsza edycja odbyła się w 1983 roku z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski.

W 36. edycji poza spektaklami zaplanowano szereg projekcji i spotkań z laureatami Festiwalu oraz warsztaty dramaturgiczne. Przedstawienia będą grane na na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej i Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj