Branża spożywcza potrzebuje przedsiębiorców, menadżerów i liderów zorientowanych na zrównoważone innowacje

Branża spożywcza jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi gospodarek w skali globalnej. Ważne jest aby innowacyjność szła w parze ze zrównoważonym rozwojem, by sukces biznesowy nie szkodził środowisku naturalnemu, a poprawa jakości życia obecnych konsumentów, nie odbierała szans przyszłym pokoleniom na odpowiedni standard życia.

Właśnie takie hasło przyświeca międzynarodowemu projektowi Food System Master of Science Program, realizowanemu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego od 2018 roku.  Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej przez EIT Food (European Institute of Innovation & Technology), z którym współpracę zainicjował prof. Krzysztof Klincewicz. Obecnie na Wydziale Zarządzania prowadzonych jest już kilkanaście projektów w ramach tego konsorcjum. Kierownikiem Food System MSc Program jest dr Agnieszka Wiśniewska. Wszystkie projekty finansowane przez EIT Food wybierane są na drodze konkursu, a jednym z ważniejszych kryteriów jest wpływ na branżę spożywczą i konsumentów.

Bezpośrednim efektem projektu Food System MSc Program jest program międzynarodowych studiów magisterskich Master in Food Systems. Jednak, jak mówi dr Wiśniewska „przede wszystkim chodzi tu o wykształcenie przedsiębiorców, menadżerów i liderów branży spożywczej, zorientowanych nie tylko na sukces, nie tylko na innowacje, ale także na wspomniany tu zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny oraz dbałość o środowisko naturalne. Pomagamy odkryć naszym studentom potencjał tego sposobu myślenia. Pokazujemy, że to jest właśnie kierunek innowacyjności.

Projekt Food Systems MSc Program opiera się na współpracy europejskich uczelni oraz międzynarodowych przedsiębiorstw branży spożywczej. Studia prowadzone są przez Wydział Zarządzania UW, EIT Food oraz uczelnie: Universidad Autonoma de Madrid, Queen’s University of Belfast, University of Hohenheim, University of Reading, University of Turin, Aarhus University, docelowo także Lund University. Każdy z Uniwersytetów oferuje kilka ścieżek związanych z kształceniem na tym programie. Studenci rozpoczynając studia na jednym z tych uniwersytetów (np. na Uniwersytecie Warszawskim), realizują dwa semestry na wybranych uniwersytetach partnerskich, przechodząc w sumie przez ofertę trzech uniwersytetów i trzy komplementarne obszary budujące ich potencjał przedsiębiorczy.

„Studentami programu są osoby z różnych krajów i kontynentów. Mamy więc satysfakcję, że potencjał, jaki nasi absolwenci wynoszą z programu, będzie oddziaływał globalnie, co z perspektywy rozwoju zrównoważonego jest bardzo istotne”. – wyjaśnia dr Wiśniewska

W tym roku pierwsze projekty innowacji spożywczych i rozwiązań biznesowych, autorstwa absolwentów Master in Food Systems będą prezentowane na konferencji w Leuven.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj