Z Januszem Różalskim, prezesem OPEC w Gdyni, rozmawia Aneta Czyrwik

Gdyński OPEC to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo – jakie działania zapewniły tak dobrą pozycję na rynku?

Praca i odwaga. Odwaga pracowników i właścicieli. Projekty, które zrealizowaliśmy, były przygodą techniczną. Nie boimy się podejmować wyzwań na miarę europejską i odnosimy sukcesy o zasięgu międzynarodowym.

Janusz Różalski, Prezes Zarządu OPEC Sp. z o.o. w Gdyni

Pracujecie nad projektem badawczym LowTEMP – na czym polega?

Projekt powstał ze współpracy OPEC z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN. Dzięki kontaktom w Niemczech i Skandynawii możliwe jest realizowanie tego pomysłu, który branża w Europie nazywa systemami ciepłowniczymi 4. generacji. Są to systemy, które dostarczają ciepło na niskim poziomie energetycznym, zapewniając komfort cieplny odbiorcy oraz niższe rachunki. Dodatkowo, z Mieczysławem Dzierzgowskim, w międzynarodowym zespole wdrożyliśmy projekt efektywnego węzła ciepłowniczego. Został on opracowany jako standard techniczny dla UE i krajów stowarzyszonych. Zostało to opublikowane jako dokument służący do prowadzenia certyfikacji urządzeń ciepłowniczych. LowTEMP gwarantuje: czystsze powietrze, zmniejszenie strat przepływowych ciepła, mniejsze obciążenie sieci ciepłowniczych, elektrociepłowni, ciepłowni i kotłowni. Najlepszym ciepłem jest to, które nie musi być wyprodukowane. Chcemy dać odbiorcom mechanizm i narzędzia do prawdziwego oszczędzania ciepła.

Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dotyczyła projektu budowy sieci ciepłowniczej na terenie osiedla Kacze Buki w Gdyni. Jaki jest cel tej realizacji?

Inteligentna optymalizacja konsumpcji ciepła. Obiekty, które powstaną na tym osiedlu, będą wyposażone w sterowniki, zaprogramowane jako urządzenia odbierające sygnały z budynku, jak i z zewnątrz.

 

Jakie są plany na przyszłość?

Realizujemy dwa rodzaje projektów – modernizacyjne i rozwojowe. Projekty rozwojowe to obszary, w których zaczęliśmy budować sieci tam, gdzie ich wcześniej nie było. Dzięki funduszom z UE jesteśmy w stanie realizować duże projekty infrastrukturalne. Badania, które wykonaliśmy wskazały jednoznacznie, że największe stężenie zanieczyszczeń (np. smog) występuje na terenach o zabudowie jednorodzinnej lub rozproszonej. OPEC inwestuje w czyste powietrze. Dalsze plany rozwojowe zależą od tego, w jaki sposób nasze państwo, którego gospodarka oparta jest na przemyśle węglowym, będzie się rozwijać. My stawiamy na OZE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj