Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. „Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń” – powiedział w środę wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawiał zamierzenia resortu nauki w zakresie innowacyjności i nowoczesnych technologii podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Jednym z przygotowywanych przez MNiSW rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności w Polsce, jest wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia. „Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń” – zapowiedział w środę Piotr Dardziński.

Przyznał, że to rozwiązanie „dosyć rewolucyjne”, ale stosują je już Duńczycy i Niemcy. Wprowadzane jest też w Hiszpanii. „To by umożliwiło polskim badaczom przeorientowanie się z paradygmatu cytowań i publikacji – na paradygmat przygotowywania wynalazków i prowadzenia badań” – dodał wiceminister.

Na razie – jak zastrzegł – projekt zmian jest dopiero w „fazie koncepcyjnej”, a ministerstwo chce je najpierw skonsultować z partnerami ze środowiska akademickiego i naukowego.

Współczynnik wdrożeń ma też odgrywać ważniejszą niż obecnie rolę w procesie parametryzacji, czyli ocenie uczelni i jednostek badawczych. „Tak, aby uczelnie mogły się orientować nie tylko na dydaktykę i prowadzenie badań podstawowych, ale także miały korzyść z tego, że w murach uczelni pracują akademicy, dokonujący wynalazków, które następnie są wdrażane” – zapowiedział wiceminister nauki.

Zmiany mają też objąć centra transferu technologii i inkubatory przedsiębiorczości, działające przy większości polskich uczelni. „W większości utrzymywane są ze środków grantowych. Jeśli centrum transferu technologii zdobywa granty, to przez jakiś czas dysponuje środkami, by zbudować zespół, wspierający naukowców, którzy nie są od tego, aby przygotowywać projekty biznesowe. Centrum może wesprzeć naukowców, ale tylko tak długo, jak trwa grant” – tłumaczył wiceminister. Przez to centra transferu technologii bardzo często zmieniają swoje kadry. Dlatego – zapowiedział Dardziński – resort nauki chce „sprofesjonalizować kadrę wspierającą badaczy w komercjalizacji badań, uczynić centra bardziej stabilnymi i wzmocnić ich pozycję”.

Jak przypomniał wiceminister, resort nauki będzie współtworzył też „horyzontalną ustawę innowacyjną”. „Będziemy poszukiwać zmian, które są konieczne do przeprowadzenia na poziomie ustawowym, a które w sposób systemowy mogłyby ułatwić to, co jest związane z badaniami, z wdrażaniem, komercjalizacją. Ustawa będzie zmieniała bardzo wiele innych ustaw” – powiedział Dardziński.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj