Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w niedzielę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Jest to 15. polski obiekt na liście.

Był to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

We wniosku jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. 

Kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach to ogromny, podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór, chodników i sztolni odwadniających. To pozostałości dawnego górnictwa tarnogórkiego, którego początki datują się w średniowieczu. Udostępniony dla zwiedzających w 1976 roku obiekt, obejmuje znajdujący się na głębokości 40 m szlak turystyczny o długości 1740 m, o kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają, pochodzące z XVIII i XIX wieku, przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią.

Do tej pory na polską listę UNESCO wpisane zostały: historyczne centrum Krakowa, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, historyczne centrum Warszawy, Stare miasto w Zamościu, miasto średniowieczne w Toruniu; zamek krzyżacki w Malborku, zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, kościoły drewniane południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

 Źródło: smorzad.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj