Narodowe Centrum Nauki przygotowuje się do swoich 5. urodzin. 4 marca 2016 r. w Krakowie odbędzie się jubileusz tej agencji wykonawczej wspierającej rozwój badań podstawowych w Polsce.

Serwis PAP – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Obchody jubileuszu otworzy sympozjum dotyczące wspierania wybitnych naukowców w walce o prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), które odbędzie się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie jest skierowane do naukowców prowadzących badania podstawowe w polskich instytucjach, kadry zarządzającej polskich ośrodków badawczych oraz przedstawicieli europejskich agencji finansujących naukę. Dyskusja zostanie wzbogacona o doświadczenia przedstawicieli agencji finansujących badania z państw europejskich, którym udało się doprowadzić do wzrostu wskaźnika sukcesu w konkursach ERC. Współorganizatorem sympozjum jest European Research Council.

Drugim punktem programu będzie gala jubileuszowa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Podczas uroczystości o początkach Centrum, jego wpływie na stan polskiej nauki, a także o planach na kolejne lata opowiedzą dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki oraz przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński.

Głos mają również zabrać: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych prof. Jean-Pierre Bourguingnon. Goście wydarzenia będą mogli zapoznać się z informacjami o wybranych projektach badawczych, prowadzonych przez wybitnych polskich naukowców, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum, a także wysłuchać okolicznościowego koncertu Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.

Początki istnienia krakowskiej instytucji przypadają na rok 2010 – ustawa o Narodowym Centrum Nauki weszła w życie 1 października tego roku. Już w grudniu 2010 r. po raz pierwszy zebrała się Rada NCN. Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum miało miejsce 4 marca 2011 r. Od tego czasu NCN uruchomiło 11 rodzajów konkursów dostosowanych do potrzeb naukowców na różnych etapach kariery, a dzięki współpracy z zagranicznymi instytucjami przeprowadziło również liczne konkursy międzynarodowe, w znacznym stopniu przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki. Łączna kwota przyznanych środków to ponad 4 miliardy złotych. Piąta rocznica inauguracji działalności jest okazją do podsumowań i oceny działań Narodowego Centrum Nauki.

Szczegółowe informacje na temat konkursów i działalności Narodowego Centrum Nauki dostępne są na stronie www.ncn.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj