W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost częstości występowania niepłodności w populacji i to pomimo rosnącego poziomu opieki medycznej. Niepłodność u kobiet może być powodowana przez różne czynniki, jednak jednym z najważniejszych jest mięśniakowatość macicy – najczęstszy, łagodny proces rozrostowy tego narządu dotyka ponad 80% kobiet w wieku reprodukcyjnym. W patogenezie mięśniakowatości macicy szczególną rolę odgrywają dwa zjawiska patogenetyczne – procesy włóknienia oraz angiogenezy. Jak do tej pory jednak, nie udało się opracować jednej spójnej teorii wyjaśniającej powstawanie i rozwój mięśniakowatości macicy.

Projekt dr n med. Veroniki Aleksandrovych dotyczy badań nad zaburzeniami komórek śródmiąższowych typu Cajala (telocytów) w macicy, jako potencjalnym czynnikiem niepłodności u pacjentek z mięśniakowatością macicy.

dr n. med. Veronika Aleksandrovych

Komórki śródmiąższowe typu Cajala (telocyty) stanowią grupę komórek odkrytych stosunkowo niedawno. Chociaż morfologicznie podobne są one do pełniących rolę komórek rozrusznikowych komórek śródmiąższowych Cajala występujących w przewodzie pokarmowym, to jednak występują one w wielu różnych narządach i pełnią w nich różne funkcje. Kilka lat temu zaczęto je nazywać również telocytami, zaczęły też przyciągać uwagę coraz szerszej liczby badaczy, co zaowocowało rosnącą liczbą publikacji, mówi dr Aleksandrovych.

– Ponadto przeprowadzimy próbę korelacji wyników naszych badań z oceną stanu płodności badanych kobiet.

Główny cel badań?

– Po przeprowadzeniu zaplanowanych w niniejszym projekcie badań i oznaczeń będziemy się starali odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy i w jaki sposób komórki śródmiąższowe typu Cajala wpływają na procesy patogenetyczne prowadzące do rozwoju mięśniakowatości macicy a przede wszystkim do rozwoju niepłodności u kobiet, kończy naukowiec.

Sebastian Wach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj