Badacze od lat poszukają rozwiązań na skuteczną walkę z cukrzycą. Tym razem ciekawym dokonaniem podzielił się zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign z USA oraz Uniwersytetu w São Paulo z Brazylii.

Obiektem badań okazały się zwierzęta, a dokładnie krowa. Badaczom udało się wzbudzić produkcję insuliny w gruczołach mlecznych krów. Do dziesięciu krowich embrionów badacze wprowadzili fragment DNA kodujący proinsulinę, czyli cząsteczkę, z której powstaje później insulina. Nowoczesne metody inżynierii genetycznej pozwoliły na precyzyjne umieszczenie nowego DNA w komórkach. Dzięki temu aktywuje się ono właśnie w gruczołach mlekowych zwierząt.

cukrzycą

Insulina w dużej ilości ma usprawnić walkę z cukrzycą

Naukowcy podkreślają, że Nawet gram insuliny na litr oznaczałby ogromne ilości hormonu, ponieważ jedno zwierzę daje od 40 do 50 litrów mleka dziennie. Dla porównania pojedyncza dawka insuliny dla człowieka to 0,0347 miligrama. W praktyce oznacza to, że każdy gram może w przyszłości wystarczyć na 28818 dawek insuliny.

Badacze postawią na klonowanie

Transgeniczna krowa ma zostać teraz sklonowana. Naukowcy nie ukrywają, że mają nadzieję na sukces w uzyskiwaniu ciąż i produkcji większej ilości mleka. W przyszłości jako cel naukowcy stawiają sobie także uzyskanie transgenicznych byków. To mogłoby zaś pozwolić na zaistnienie kolejnego pokolenia zwierząt produkujących insulinę, bowiem nawet małe stado przewyższy wydajnością obecnie stosowane metody, takie jak wykorzystanie transgenicznych drożdży czy bakterii.

Przeczytaj także: Kolejna misja kosmiczna prosto z Chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj