Sztuczna inteligencja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Tym razem badacze poszli o krok dalej i postanowili skonfrontować systemy poprzez…wzajemną rozmowę.
Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii stworzyli sztuczną inteligencję zdolną do nauki nowych zdań opisanych tylko zwykłym językiem. Instrukcji udzielała przy tym inna sztuczna inteligencja. Eksperyment polegał na tym, że jeden system sztucznej inteligencji, po opanowaniu zestawu prostych czynności, opisał je słowami drugiemu systemowi, który zaczął je wykonywać bez dodatkowego treningu.
Wzajemna nauka szansą na rozwój Sztucznej Inteligencji
Zadania, które sztuczna inteligencja zlecała swojemu „wirtualnemu znajomemu” dotyczyły prostych czynności, np. wskazania odpowiedniej strony, po której pojawił się bodziec, czy wśród dwóch obiektów wskazania jaśniejszego. Elementem eksperymentu było stworzenie cyfrowego modelu, który symulował dwa obszary mózgu – ośrodek Wernickego oraz ośrodek Broki. Pierwszy obszar pozwala człowiekowi na rozumienie języka, a drugi – poddawany stymulacji ze strony pierwszego, pozwala na artykułowanie słów.
Prostota kluczem do sukcesu?
Pomimo tego, że badanie wydaje się być bardzo skomplikowane to naukowcy podkreślają, że cały model „rozmowy” SI działa na zwykłych laptopach. Badacze dodają, że stworzona sieć jest bardzo mała. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na tej samej zasadzie opracować sieci dużo bardziej złożone, które będą zintegrowane z robotami zdolnymi do zrozumienia ludzi oraz innych robotów.
Przeczytaj także: Przełom w walce z cukrzycą? Nietypowe odkrycie naukowców