Stan wielu zbiorników wodnych na świecie z roku na rok stopniowo się obniża. Historycznie niski poziom może już wkrótce osiągnąć także Morze Kaspijskie.
Morze Kaspijskie, czyli bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w części północnej w Europie, to największe jezioro świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km². Od kilkunastu lat jest także obiektem zainteresowań wielu naukowców – powodem gwałtowny spadek poziomu wody.
Przyczyny pomniejszania powierzchni zbiornika wodnego
Badacze wśród wielu przyczyn spadku poziomu wody Morza Kaspijskiego wymieniają niski przepływ Wołgi, która odpowiada za większość wody dostarczanej do zbiornika. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że Morze Kaspijskie staje się coraz płytsze od końca XX wieku. Obecnie poziom wód jest niemal najniższy w całej historii jego obserwacji.
Szereg negatywnych konsekwencji
Rekordowo niski poziom zbiornika wodnego niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. To między inni olbrzymi wpływ na pobliską infrastrukturę kurortów, zbudowanych zaledwie 10-15 lat temu – ta staje się bezużyteczna, ponieważ pomosty wypoczynkowe są obecnie w dużej odległości od wody. To zaś zmusza właścicieli ośrodków wypoczynkowych do przenoszenia całego zaplecza rozrywkowego. Ciekawe rozwiązanie zaproponowały władze Turkmenistanu, które rozważają pogłębienie brzegu przed hotelami.
Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja we wspólnej rozmowie