Ponad 16 mln zł na finansowanie projektów prowadzonych przez wybitnie uzdolnionych studentów trafi do 83 laureatów programu Diamentowy Grant. Każdy z nich otrzyma nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych przedsięwzięć naukowych.

W środę resort nauki zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat na temat rozstrzygnięcia konkursu.

Diamentowe Granty przyznano na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. Zwycięzcy otrzymają do 220 tys. zł na przedsięwzięcia trwające od 12 do 48 miesięcy. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie przyznawane w czasie trwania projektu wynosi 2500 zł.

W szóstej edycji laureaci zostali wyłonieni spośród 214 wnioskodawców w dwustopniowym postępowaniu konkursowym. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in. badania enzymatycznej biosyntezy styrenu i jego pochodnych, prace nad topografia Kwirynału (czyli siedmiu wzgórz Rzymu) w starożytności czy badanie nad rolą miRNA w toksyczności nanocząstek srebra.

Najwięcej laureatów w tej edycji programu Diamentowy Grant wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego (13), Uniwersytetu Warszawskiego (12), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (7) i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (6).

Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_06/734bed0c1525022edf2acb93aacc9b6f.pdf

W zamyśle resortu nauki Diamentowy Grant ma pozwolić laureatom na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra. Jak poinformowało PAP ministerstwo nauki na razie wśród laureatów jest tylko jedna osoba, której udało się zdobyć tytuł doktora bez posiadania tytułu zawodowego magistra. Jest nim Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ocenie resortu nauki taka sytuacja wynika między innymi z tego, że laureaci Diamentowych Grantów mogą ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie bez tytułu magistra od III edycji konkursu, tj. od 2014 roku.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło ponad 500 studentów. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Stowarzyszenie organizuje również warsztaty podnoszące kwalifikacje młodych naukowców, na które zaprasza też osoby z zewnątrz. Zdobywcy grantów otrzymanych jeszcze przed doktoratem uczą się wspólnie, jak pisać dalsze wnioski grantowe, jak publikować wyniki swoich badań i jak je prezentować, żeby były zrozumiałe dla społeczeństwa i biznesu. W gronie laureatów jest finalista konkursu FameLab Krzysztof Zawierucha.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj