Żyjemy w świecie, w którym otaczające nas zasoby danych wciąż się powiększają. Lawinowo rośnie liczba urządzeń podłączonych do Internetu (Internet of Things). Taki wzrost ilości informacji wymaga ich odpowiedniego przechowywania.
Zwłaszcza w biznesie trzeba mieć możliwość korzystania z danych w najbardziej efektywny dla firmy sposób. Ponieważ kolosalne ilości danych, które krążą po świecie zaczynają powoli wyprzedzać możliwości ich przechowywania w standardowych narzędziach, firmy technologiczne stanęły przed wyzwaniem zaspokojenia potrzeb biznesu w tym zakresie.
Coraz większe znaczenie ma model tzw. przechowywania obiektowego, które pozwala na przechowywania w chmurze danych nieuporządkowanych. Na czym polega jego wyjątkowość? W standardowym przechowywaniu blokowym dane przechowywane są jako pliki opatrzone nazwą i cechami. Spoczywają one na urządzeniu pamięci masowej, w strukturze zagnieżdżonych katalogów. Dla systemu oznacza to tysiące bloków, rozproszonych po całym dysku. W praktyce pliki są dostępne tylko, gdy mamy ścieżkę dostępu do odpowiedniego miejsca na dysku. Każda próba uzyskania dostępu do danych to tysiące operacji przeszukujących. O ile dzieje się to na jednym lokalnym dysku, system funkcjonuje sprawnie, przechowywanie jednak w taki sposób danych milionów użytkowników w chmurze jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Alternatywą wtedy jest przechowywanie obiektowe
W zaawansowanych chmurach storage’owych, takich jak IBM Cloud Object Storage podstawowym elementem jest nie plik, lecz obiekt. Podobnie jak przechowywaniu blokowym, obiekt jest tu jednostką, która przenosi dane, ale w przeciwieństwie do pliku nie jest umieszczony w żadnej hierarchii katalogów. Całość danych jest przechowywana jako obiekt zawierający dane, metadane i niepowtarzalny identyfikator. Nie ma ograniczeń co do rodzaju i ilości metadanych, dzięki czemu zyskujemy ogromną skalowalnością i doskonałą elastyczność. To ważne szczególnie dam, gdzie dane muszą być wysoce dostępne, doskonale zabezpieczone i jednocześnie dostępne w wielu oddalonych od siebie lokalizacjach. Nie bez znaczenia są też niższe koszty, odczuwalne zwłaszcza przy dużej ilości danych.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem usprawniającą zarządzanie danymi w chmurze jest IBM FlashSystem.
System działa w środowisku chmury hybrydowej dzięki połączeniu architektury zrealizowanej w całości w technologii flash i pamięci masowej zdefiniowanej programowo. Podstawowe korzyści to efektywność kosztowa i niezwykle wysoka wydajność mająca bezpośredni wpływ na szybkość działania aplikacji i serwowania danych.
Więcej informacji http://asseco.sarto.pl/
Materiał powstał przy współpracy z Asseco Poland