Ryjewo to niewielka miejscowość położona w woj. pomorskim. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i ogólnie pojętych usług leśnych. Mimo skromnych możliwości władze gminy nie boją się podejmować odważnych decyzji, inwestując środki w nowoczesne projekty.

W ciągu dwóch lat działalności zrealizowano dwie duże inwestycje i kilka mniejszych. Na szczególne słowa uznania zasługuje niedawno powstała w pełni zautomatyzowana oczyszczalnia ścieków, która bazuje na technologii napływowej, dużo bardziej przyjaznej dla środowiska, niż poprzednio wykorzystywana przepływowa. Wraz z budową oczyszczalni zmianie uległ również system transportu ścieków – sześć przepompowni zastąpiono nowoczesnymi tłoczniami. Dzięki temu pracownicy nie są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami: ściekami, gazami czy odorami, bo są one suche. W razie awarii zamyka się jeden z zaworów i dokonuje naprawy, a ścieki transportowane są przy pomocy drugiego.

Stara, ponad 30 letnia oczyszczalnia nie spełniała już wygórowanych norm. Dodatkowo dużym problemem był płynny osad, który pozostawał po procesie oczyszczania. Nowa technologia pozwala na znaczne odwodnienie osadu, przy pomocy specjalnej prasy. Dzięki temu suchy osad może być wykorzystywany rolniczo, oczywiście po przeprowadzeniu specjalistycznych badań osadu i gleby, na której ma być zastosowany lub poddany utylizacji w Zakładzie Utylizacji Odpadów – wyjaśnia Sławomir Słupczyński, Wójt Gminy Ryjewo.

W ostatnim czasie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oprócz powstania oczyszczalni ścieków i tłoczni, gmina poddała termomodernizacji cztery obiekty: budynek urzędu, ośrodek kultury i dwie szkoły. Władze Ryjewa mają w planach jeszcze termomodernizację ośrodka zdrowia i budowę alternatywnego źródła zasilania w wodę dla stacji uzdatniania wody. Kolejnym celem we współpracy z trzema innymi gminami jest projekt dedykowany straży pożarnej, dzięki któremu jednostki OSP wyposażone zostaną w sprzęt przeciwpożarowy.

Kacper Matuszak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj